Çorum: Çorum Gazeteciler Cemiyeti'nden Karikatür Yarışması

Çorum: Çorum Gazeteciler Cemiyeti'nden Karikatür Yarışması

Çorum Gazeteciler Cemiyeti Tarafından Düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma" Konulu Karikatür Yarışmasının Ödül Töreni, Güzel Sanatlar Galerisi'nde Düzenlendi.

Çorum: Çorum Gazeteciler Cemiyeti'nden Karikatür Yarışması

Çorum Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen "Sürdürülebilir Kalkınma" konulu karikatür yarışmasının ödül töreni, Güzel Sanatlar Galerisi'nde düzenlendi.

Ödül töreni ve sergi açılışının birarada gerçekleştirildiği organizasyona CHP Milletvekili Feridun Ayvazoğlu, Vali Yardımcısı Murat Soylu, Belediye Başkan Yardımcısı Necip Cıdık, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen, TSO Başkanvekili Mahmut Gökeşme, TSO Meclis Başkanı Mehmet Özdoğan, Cemiyet Yönetim Kurumu Üyeleri, resmi kurum temsilcileri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Ödül töreninde, yarışmada dereceye giren karikatüristlere ödülleri ve plaketleri takdim edildi. Birincilik ödülünü Ankara'dan Tayyar Özkan, ikincilik ödülünü Ankara'dan Muammer Kotbaş alırken, üçüncülük ödülünü ise Göksü Can Yılmaz aldı. Sporsorluğunu Ticaret ve Sanayi Odası'nın üstlendiği yarışmada derece alan karikatüristlerden birinciye bin 200 YTL, ikinciye 800 YTL, üçüncüye 700 YTL para ödülü verildi.

Bursa'dan Mehmet Kahraman, Çorum'dan Kadir Yüktaşır, Samsun'dan Murat İlhan mansiyon ödüllerini alırken, mansiyon sahiplerine de 400'er YTL'lik para ödülü verildi.

Yarışmada ayrıca İran'dan Mohammad Amin Karikatürcüler Derneği Özel Ödülü'ne, İstanbul'dan Musa Gümüş Kömürcüler Toprak Sanayi Özel Ödülü'ne, Ukrayna'dan Vladımır Kazanevsky Çorum Gazeteciler Cemiyeti Özel Ödülü'ne, İstanbul'dan Ergül Aktaş Doğa Dostu Karikatür Grubu Özel Ödülü'ne, Ankara'dan Ali Bulca Çorum İl Kültür Turizm Müdürlüğü Özel Ödülü'ne layık görüldü.

Karikatür yarışmasına 136 eserle müracaat eden karikatüristler arasında Türkiye ve KKTC'nin yanısıra Çin, Romanya, Ukrayna, ABD, Slovakya, Belçika, İran, Romanya, Fransa, İtalya ve Azarbeycan'dan da sanatçılar yer aldı. Sanatsal anlamda Çorum'un tanıtımı açısından önem arzeden yarışmaya uluslararası katılım yoğunluğu, organizasyonun başarısı olarak yorumlandı.

Devlet Güzel Sanatlar Galeresi'nde düzenlenen ödül töreninde birinci Tayyar Özkan bin 200 YTL para ve plaket ödülünü CHP Çorum Milletvekili Feridun Ayvazoğlu'nun elinden alırken, ikinci Muammer Kotbaş'a 800 YTL para ve plaket ödülünü Vali Yardımcısı Murat Soylu ve üçüncü Göksu Can'a da 700 YTL para ve plaket ödülünü ise Belediye Başkan Yardımcısı Necip Cıdık takdim etti. Ödül töreni sonrası, yarışmaya gönderilen eserlerin yer aldığı karikatür sergisinin açılışı yapıldı. Sergi, 1 Aralık tarihine kadar gezilebilecek.