Çorum: Çorum'da Yapımı Tamamlanan Sentetik Çim Saha Hizmete Açıldı

Çorum Valisi Hüseyin Poroy'un katkılarıyla İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan sentetik çim saha, düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Çorum: Çorum'da Yapımı Tamamlanan Sentetik Çim Saha Hizmete Açıldı

Çorum Valisi Hüseyin Poroy'un katkılarıyla İl Özel İdaresi tarafından yaptırılan sentetik çim saha, düzenlenen görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Sentetik çim saha açılışına, Çorum Valisi Hüseyin Poroy, Milletvekili Murat Yıldırım, Garnizon Komutanı Ufuk Tuncer, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Nurettin Özen, İl Genel Meclisi Başkanı Ahmet Ertekin ile daire müdürü, Sivil Toplum Kuruluşları Başkanları ve üyeleri ile spor camiasından çok sayıda isim katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, Çorum'da ilk olan böyle bir sahanın, gençliğe uzun yıllar hizmet vereceğini söyledi. 341 bin YTL'ye mal olan sahanın büyük bir sıkıntıyı ortadan kaldıracağına inandığını ifade eden Eğer, 1 no'lu dış sahanın da sentetik yapılması için genel müdürlükten gerekli olan izinlerin alındığını, en kısa sürede de çalışmalara başlayacaklarını dile getirdi. Ulukavak'ta halen yapımı süren spor salonu inşaatının da hızla ilerlediğini kaydeden Eğer, "İnşallah 2007 yılında Çorum, ikinci spor salonuna kavuşacak. Yine yıllardır atıl durumda bulunan yüzme havuzu için de bu yıl iyi bir ödenek ayrıldı. İhalesini önümüzdeki günlerde yapmayı planlıyoruz. Bu tesisin de en geç 2010 yılında faaliyete geçeceğini söyleyebilirim. Bu sentetik sahanın yapımında emeği geçen başta Valimiz Hüseyin Poroy olmak üzere, il genel meclisine teşekkür ediyorum" diye konuştu. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Spor Faaliyetleri Daire Başkanı Nurettin Özen de, Türkiye'de nüfusa oranla sporcu sayısının az olduğuna değindiği konuşmasında, Çorum'un son 3 yıl içerisinde sporcu sayısında büyük bir artış göstererek, Türkiye standartlarının üzerine çıktığını ve bunda Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer'in payının büyük olduğunu söyledi. Milletvekili Murat Yıldırım ise, yaptığı kısa konuşmada, Çorum'un spor alanında kendini yenilediğini ve bunun en büyük göstergelerinden birinin de sentetik çim saha olduğunu söyledi.

Vali Hüseyin Poroy da, sentetik çim sahanın, Çorum futbolunu çok daha iyi yerlere getireceğine inandığını söyledi. Poroy, geçtiğimiz yaz aylarında spor tesislerini incelemesi sırasında toprak yüzeyli sahada çalışma yapan minik sporcular ve antrenörler ile yaptığı görüşmede, onların büyük sıkıntı içinde olduklarını gördüğünü belirterek, "Onların bu sıkıntısını gördükten sonra böyle bir sahanın yapılmasının gerekliğini inandım. Ardından İl Genel Meclisi, gerekli ödeneği ayırarak bu sahayı tamamladı ve o minik sporcuları, toz ve topraktan ayrıca sakatlık korkusundan kurtardı. Tabii ki bu saha yeterli değil. Üstte bulunan saha da Gençlik ve Spor Genel Müdürü'müzün Çorum'u ziyaretinde ifade ettiği gibi, Genel Müdürlük imkanları ile yapılacak. Ayrıca belediyemiz de gerek bu tesisin etrafının asfaltlanması gerekse yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak soyunma odası ile büyük bir yardımda bulundu. Amacımız, bu sahaları FIFA standartlarına uygun hale getirmek. Artık minik futbolcularımız büyüdüklerinde, hedef olarak seçtikleri sahalara alışık ortamda yetişerek ve çalışmalara korkmadan gelecekler" dedi. Vali Hüseyin Poroy, konuşmasının sonunda Çorumspor'a destek istedi. Çorumspor'un, yeni sezon hazırlıklarını sürdürdüğünü kaydeden Vali Poroy, "Çorum gibi bir ilin takımı, 3. Lig'de mücadele etmemeli. Bunun içinde Çorumlular'ın bu olaya sahip çıkması ve destek vermesi gerekiyor. Çorumlular'dan Çorumspor'a güçleri oranında destek vermesini istiyorum. Bu sezon hedeflenen şampiyonluğa ulaşılarak, takımın üst liglere doğru yükselmesini hep beraber başarmak istiyoruz" şeklinde konuştu..

Konuşmaların ardından sahanın yapımına katkılarından dolayı 7 kişiye Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü teşekkür belgesi verildi. Sentetik Çim Saha'nın açılış kurdelesini, Vali Hüseyin Poroy, Milletvekili Murat Yıldırım ve minik sporcularla birlikte kesti. Tören sonunda Atatürk Spor Salonu önünde verilen kokteyle katılan davetliler, ardından da sentetik çim sahada Şöhretler Karması ile Basın Karması takımları arasında oynanan maçın ilk yarısını izledi. Yapımı tamamlanan sentetik çim sahanın açılışı nedeniyle organize edilen gösteri maçında Beşiktaş'ın eski milli futbolcusu Mehmet Özdilek'in de yer aldığı Çorumspor'un eski futbolcularından oluşan Şöhretler Karması, Basın Karması'nı 4-0 mağlup etti.

Büyük bir çekişmeye sahne olan maçın ilk yarısı, 26. dakikada Salih Karahan'ın kaydettiği golle 1-0 Şöhretler Karması'nın üstünlüğüyle tamamlandı. İkinci yarıda oyunda daha diri gözüken Şöhretler Karması, 37. dakikada Selahattin, 48. dakikada Murat Soylu ve 51. dakikada Salih Karahan'ın golleriyle maçtan 4-0 galip ayrıldı. Şifo Mehmet, maçta iki gole asist yaparak alkış alırken, tribünlerden de büyük ilgi gördü.

Kaynak: İHA