Çorum: Çorum'da Sivil Toplum Örgütlerinden Bakan Koç'a Mektup

Çorum: Çorum'da Sivil Toplum Örgütlerinden Bakan Koç'a Mektup

Çorum Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (Çstkb), Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Uygulamaya Geçirilecek Olan "Marka Turizmi Projesi"ne Çorum'un da Dahil Edilmesi Amacıyla Bakan Atilla Koç'a Bir Mektup Gönderdi.

Çorum: Çorum'da Sivil Toplum Örgütlerinden Bakan Koç'a Mektup

Çorum Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (ÇSTKB), Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca uygulamaya geçirilecek olan ''Marka turizmi projesi''ne Çorum'un da dahil edilmesi amacıyla Bakan Atilla Koç'a bir mektup gönderdi.

ÇSTKB Turizm Komisyonu Başkanı Necati Ergun ve yürütme kurulu üyeleri Şevket Erzen ve Faik Ayvaz, Hitit Destinasyonu Çalıştayı kapsamında düzenlenen bilgilendirme ve tanıtma turu programına katılmak için Çorum'a gelen Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör'le Velipaşa Konağı'nda görüşerek söz konusu mektubu kendisine verdi. Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Celil Güngör tarafından Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç'a iletilmesi istenen ve birliğe üye tüm kuruluş temsilcilerinin imzasını taşıyan mektupta, şu ifadelere yer verildi:

''31.10.2006 tarihli Hürriyet Gazetesi'nde isminizle yayımlanan haberde '14 kent, marka turizmi projesi ile canlanacak' başlığı altında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 14 ilin turizm gelirlerini artırmak için yeni proje başlattığı belirtilmiştir. Çorum'un bakanlığınızla birlikte 'Hitit Destinasyonu' projesini birlikte yürüttüğü ve bu konu ile ilgili Çorum'un tanıtımı için ulusal basın organlarının ilimizde toplantı yaptığı bu günlerde, UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesinde yer alan Hititlerin başkenti konumundaki ilimizin bu iller arasında yer almaması bizleri son derece üzmüştür. Oysa, kültür turizmi anlamında Galatya bölgesi olarak anılan Çorum, Amasya, Tokat illeri bir bütün olup, tarafınızca da Çorum ilinin ne kadar önemsendiğinin ilimize yaptığınız ziyaretler ve Hitit Destinasyonu çalışmaları nedeni ile bilmekteyiz. Üstelik ilimiz turizm konusunda son derece duyarlı olup, bunu şu anda yapmakta olduğu 4 adet beş yıldızlı otel inşaatları ile ispatlamaktadır. Bu nedenle ilimiz olmadan bu bölgede kültür turizminden söz edilemez. Belirtilen nedenlerle, ilimizin bu iller kapsamına dahil edilerek, eksikliğin giderilmesi hususunda emirlerinizi arz ederiz.''

Kaynak: İHA