Çorum: Çorum'da Onko-sav'dan Kanser Semineri

Çorum: Çorum'da Onko-sav'dan Kanser Semineri

Çorum'da ONKO-SAV tarafından kanser hastalarına yönelik "kanser" konulu seminer düzenlendi.

Çorum: Çorum'da Onko-sav'dan Kanser Semineri

Çorum'da ONKO-SAV tarafından kanser hastalarına yönelik "kanser" konulu seminer düzenlendi.

Turgut Özal İş Merkezi'nde düzenlenen konferansa İl Sağlık Müdürü Fikret Purtul, ADD Başkanı Yılmaz Köse, ONKO-SAV Başkanı Uz. Dr. Ayhanım Tümtürk, kanser hastaları ve çok sayıda vatandaş katıldı. ONKO-SAV Başkanı Uz. Dr. Ayhanım Tümtürk'ün açılış konuşmasıyla başlayan programa konuşmacı olarak Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ve Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi katıldı.

Seminerin açılış konuşmasını yapan ONKO-SAV Başkanı Uz. Dr. Ayhanım Tümtürk, bir kişiye kanser tanımı konulduğu andan itibaren hastaların ve yakınlarının hayatlarında belirgin değişiklikler olduğunu kaydederek, "Kanser tedavisi oldukça pahalı olan ve bir ekip çalışması gerektiren, hastaların fiziksel olduğu kadar duygusal anlamda da desteğe ihtiyaç duyduğu bir hastalıktır" dedi. Tümtürk, ONKO-SAV için, "Kanser konusunda toplumsal bilincin ve erken tanı yöntemlerinin geniş kitlelere öğretilmesini amaç edenmiş bir sivil toplum kuruluşudur" ifadelerini kullandı. Kanserle mücadele için risk faktörlerinin halka açık olarak anlatılması gerektiğini söyleyen Tümtürk, "Bizimde amacımız sağlıklı yaşam ve çevre için, bilinci ve motavisyonu artırabilecek eylemler geliştirebilmek ve bunları geniş halk kitlelerine anlatabilmektir" dedi. Tümtürk, kanserle uğraşan sivil toplum örgütleri, resmi kurum ve kişiler olarak, kanser konusunda bildiklerini halkla paylaşmaları gerektiğini sözlerine ekledi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ise, kanser olma riskinin yüzde 75'inin sigara ve alkolden olduğunu söyledi. Dünyada ölüme sebep veren 2. hastalığın kanser olduğuna dikkat çeken Saraçoğlu, her insanda 300-350 kanser hücresi olduğunu ama hücrelerin bu kanser hücrelerini yendiğini söyledi. Rahim ağzı kanserine de değinen Saraçoğlu, rahim ağzı kanserinden Türkiye'deki bayanların utandıklarını ve maddi güçleri olmadığı için hastaneye gitmediklerini vurgulayarak, "Bu bir sorumluluk haline gelmelidir. Bayanlarımız sağlıkları için her 6 ayda yada senede bir doktora gitmelidir" diye konuştu. Hastalığa yakalanmadan önceki tedaviyle, yakalandıktan sonraki tedavinin farklı olduğunu kaydeden Saraçoğlu, "Bir hastalığı ne zaman daha erken teşhis edersek, o hastalıktan kurtulma şansımız o kadar yüksek olur" dedi.

Kış aylarında sebze ve meyve tüketilmesine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Saraçoğlu, kış aylarında meyve ve sebzeler de kanserojen maddesinin yaz aylarına göre daha çok olduğunu kaydetti. Sebze, meyvelerin mevsiminde tüketilmesini isteyen Saraçoğlu, "Sebze meyve tüketirken hormonlu olmamasına dikkat etmeliyiz. Hormonlu sebze ve meyvelerde kanser riski taşıyan maddeler bulunmaktadır. Sebze ve meyve alırken hormonlu olmamasına dikkat edin" şeklinde konuştu.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Gazeteci-Yazar Nevval Sevindi, sigaranın kanser hastalığının en büyük nedeni olduğunu söyledi. Toplumda sigara içme yaşının ilkokula kadar düştüğüne dikkat çeken Sevindi, "Doğuda sigara içme yaşı 8 yaşına kadar düşmüştür. Anadolu'da sigara içmek erkek olmanın bir özelliği olarak gösteriliyor. Bu çok yanlış bir şey. Kanser olmanın en başta gelen etkeni sigara ve alkol kullanmaktır" ifadelerini kullandı.

Kansersiz bir yaşamın mümkün olmadığını kaydeden Sevindi, kanser olmama riskinin yüzde 70 oranında bizim elimizde olduğunu söyleyerek, "Yediğimiz, içtiğimiz şeylere dikkat edersek ve halkımızı kanser hakkında bilinçlendirirsek, biraz olsun kanser hastalığının önüne geçebiliriz" diye konuştu. 8 yıl önce kendisinin de bir kanser hastası olduğunu kaydeden Sevindi, "Ben kansere yakalandığım sıralar, umudu hiç yitirmedim ve bu hastalığı yendim" şeklinde konuştu.

Hastalığı yenmenin en büyük etkeninin sevgi olduğunu belirten Sevindi, "Sevgisiz bir insan ölüme terk edilmiş bir insandır. Bu tür hastalıklarda sevgi çok önemli bir rol oynar. Böyle hastalıkları sevgi olduktan sonra yenmek çok kolay. Maddi güç bazen işe yaramayabiliyor" diye konuştu.