Çorum: Çorum'da Köpeklerin Siyanürle İtlaf Edildiği İddiası

Çorum: Çorum'da Köpeklerin Siyanürle İtlaf Edildiği İddiası

Çorum'da, Belediye Ekipleri Tarafından Siyanür Kullanılarak Öldürüldüğü İddia Edilen Sokak Köpeklerinin Kas Gevşetici İlaçlarla Uyutulduğu Açıklandı.

Çorum: Çorum'da Köpeklerin Siyanürle İtlaf Edildiği İddiası

Çorum'da, belediye ekipleri tarafından siyanür kullanılarak öldürüldüğü iddia edilen sokak köpeklerinin kas gevşetici ilaçlarla uyutulduğu açıklandı.

Çorum Belediyesi tarafından, bugün bazı yerel gazetelerde yayınlanan ve sokak köpeklerinin siyanür kullanılarak öldürüldüğünü iddia eden haberler üzerine bir açıklama yapıldı. Belediye Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden konuya ilişkin olarak yapılan yazılı açıklamada, Bahçelievler Mahallesi'ndeki bir vatandaşın ihbarı üzerine ilgili ekiplerin olay yerine gönderildiği belirtildi. Ekiplerin, sokak köpeklerini kas gevşetici ilaçlarla etkisiz hale getirdiğinin kaydedildiği açıklamada, şöyle denildi:

''Belediyemizi arayan bir vatandaş, Bahçelievler Mahallesi'nde çok sayıda başıboş köpeğin dolaştığını ve çevredeki çocuklara zarar vermelerinden korktuklarını haber vererek tedbir alınmasını istedi. Bunun üzerine olay yerine giden ekipler, burada bulunan köpeklerin hırçın davranış sergilemeleri üzerine kas gevşetici bayıltıcı iğne atmışlardır. Baygın köpekleri uzaklaştırmak isteyen ekiplere bazı vatandaşlar hakaret ederek tepki göstermişlerdir. Baygın haldeki bir köpeği de, çalışmalara müdahale eden bayanların götürdüğü tespit edilmiştir.''

Sokak köpeklerinin bayıltılmasında siyanür kullanılmadığı belirtilen açıklamada, resmi ihale ile alınan kas gevşetici ilaçlar (Ketasol ve Rompun) kullanılarak köpeklerin bayıltıldıkları kaydedildi.