Çorum: Çorum'da "Kkka Hastalığı Bilgilendirme Toplantısı"

Çorum: Çorum'da "Kkka Hastalığı Bilgilendirme Toplantısı"

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına 3 kurban veren Çorum'da alınan tedbirler artırıldı. Eğitim çalışmalarına hız veren İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü yörelere başta olmak üzere köy köy dolaşarak vatandaşlara hastalık hakkında bilgi veriyor.

Çorum: Çorum'da
15.06.2006 21:21 | Son Güncelleme: 15.06.2006 21:21

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına 3 kurban veren Çorum'da alınan tedbirler artırıldı. Eğitim çalışmalarına hız veren İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri, hastalığın görüldüğü yörelere başta olmak üzere köy köy dolaşarak vatandaşlara hastalık hakkında bilgi veriyor.

Konu hakkında açıklama yapan Çorum Vali Vekili Beyazıt Tanç, ilde KKKA hastalığına karşı tüm tedbirlerin alındığını belirtti. Kene ile mücadele konusunda İl Sağlık Müdürü ve Tarım İl müdürü ile bir toplantı yaparak alınabilecek tedbirler konusunu görüştüklerini kaydeden Beyazıt Tanç, hastalıkla mücadele konusunda her hangi bir ilaç sıkıntısının söz konusu olmadığını ifade etti. Önümüzdeki günlerde köy muhtarları ve imamlarını tekrar bu hastalık konusunda bilgilendirileceğini anlatan Tanç, "Gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Kenenin ölümle gündeme gelmesi çok üzücüdür. Ölüm olayları tamamen cahillik ve ihmalden kaynaklanıyor. İnsan hayatı söz konusu olunca 'param yok' demeyi bahane olarak kabul edemeyiz. Sağlık birimlerine müracaat eden her hasta mutlaka tedavi ediliyor. Kan ve vücut sıvısı ile bulaşan bu hastalığın tedavisi mümkün" diye konuştu.

1 kişinin hayatını kaybettiği Çorum merkeze bağlı Elicek Köyü'nde kene tarafından ısırılan yaşlı bir kadının ısrarla sağlık kuruluşlarına gitmeyi reddetmesi üzerine jandarma nezaretinde Çorum'a getirtildiğini kaydeden Beyazıt Tanç, "Hastalık nedeniyle hiç bir köyün karantinaya alınması söz konusu değildir. Bu konuda yetkililerin açıklama yaparken, basın mensuplarının da haber yazarken dikkatli olmasını istiyorum. Vatandaşların panik olması, olumsuz etki yaparak mücadele çalışmalarını güçleştirecektir" ifadelerini kullandı.

Hastalıkla mücadele çalışmalarına, 3 kişinin hayatını kaybetmesinden sonra hız verdiklerini kaydeden İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Ahmet Tosun ise, "Oluşturduğumuz ekiplerle köy köy gezerek vatandaşlarımıza Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı ve korunma yolları hakkında bilgi veriyoruz. Keneleri tamamen yok etmemiz mümkün olmadığı için hastalıktan korunma ve mücadele yollarını öğrenmemiz gerekiyor" dedi.

Kenelerin sebep olduğu hastalığın ilk kez 1944 yılında Kırım'da, daha sonrada 1956 yılında Kongo'da görüldüğü için Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı adını aldığını belirten Tosun, Türkiye'de ise bu hastalığa ilk kez 2002 yılında rastlandığını söyledi.

Yeryüzünden yaklaşık 865 çeşit kenenin bulunduğunu, buna karşılık sadece 33 çeşidinde KKKA hastalığına rastlandığını belirten Ahmet Tosun, "Bu hastalık yalnızca Çorum'da görülen bir hastalık çeşidi değildir. Erzincan, Sivas, Tokat, Amasya ve Yozgat gibi çevre illerde de görülmektedir. Bugüne kadar Çorum'da sağlık kuruluşlarına bu hastalık nedeniyle yapılan müracaat sayısı 24 vakadır. Bu kişilerden 3'ü hayatını kaybetti. 14 kişi tedavilerini müteakip sağlığına kavuştu. 7 kişinin tedavisi de Çorum ve Ankara Numune Hastanesi'nde sürmektedir" diye konuştu.

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Ahmet Tosun başkanlığında Dr. Bengü Zorlu Bozkurt, Hemşire Hülya Yeşerenoğlu ve Ebe Arzu Ediz'den oluşan sağlık ekibi, Cemilbey Kasabası'nda bilgilendirme toplantısı düzenledi. Köy kahvesinden düzenlenen toplantıda, Müdür Ahmet Tosun ve Dr. Bengü Zorlu Bozkurt, slaytlar eşliğinde vatandaşlara KKKA hastalığından korunma ve mücadele konularında çeşitli bilgiler verdi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan KKKA hastalığı hakkında bilgilerin yer aldığı broşürlerin dağıtıldığı toplantıda Dr. Bengü Zorlu Bozkurt, hastalığın nasıl bulaştığını, belirtilerinin neler olduğunu, hastalıktan korunma ve mücadele yolları hakkında ayrıntılı bilgiler vererek soruları cevaplandırdı.

Vücuda yapışan kene ne kadar kısa zamanda vücuttan uzaklaştırılırsa, hastalığın bulaşma riski o kadar azalır diyen Dr. Bengü Zorlu Bozkurt, "Keneler kesinlikle elle öldürülmemelidir. Kene tarafından ısırılma anlaşılınca en yakın sağlık kuruluşuna gidilmeli, bu mümkün değilse keneler vücuttan uzaklaştırılırken koparılmamalı, bir cımbızla kenenin vücuda yapıştığı kısımdan tutulup çivi çıkartır gibi sağa sola oynatarak çıkarılmalıdır" ifadelerini kullandı.

Toplantı sonunda Cemilbey Köyü Muhtarı Metin Atlay, köylerde anız yakılmasının yasaklanmasından sonra kenelerin sayısında hızlı bir artış olduğunu belirterek, kene görülen köylerde özel bir izinle 1-2 yıl anız yakılmasına izin verilmesini istedi.

Kaynak: İHA

title