Çorum: Çorum'da İbrahim İpek Efendi'yi Anma Töreni

Çorum: Çorum'da İbrahim İpek Efendi'yi Anma Töreni

Çorum'un yetiştirdiği büyük alimlerinden İbrahim İpek Efendi, İpekyolu Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen programla anıldı.

Çorum: Çorum'da İbrahim İpek Efendi'yi Anma Töreni

Çorum'un yetiştirdiği büyük alimlerinden İbrahim İpek Efendi, İpekyolu Eğitim ve Kültür Derneği tarafından düzenlenen programla anıldı.

Çorum Atatürk Spor Salonu'nda saat 13.00'te başlayan anma programı akşam saat 18.00'e kadar sürdü. Spor Salonu'nu tıklım tıklım dolduran vatandaşlar, İbrahim İpek Efendi'yi hasretle andı. Programın sunumunu ünlü ozan İhvani Şen yaparken, programa çevre illerden de çok sayıda Uşşaki katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve Ahmet Gediktaş'ın divan okumasıyla sürdü.

Çorum İlahi Gurubu ve Ankara İlahi Gurubu'nun birbirinden güzel ilahileri seslendirmesinin ardından hoca Eyüp Fatih Şaban Efendi bir konuşma yaptı. Eyüp Fatih Şaban Efendi, her sene düzenlenen ve geleneksel hale gelen bu etkinlikle, Çorum'u ve Çorum'un yetiştirdiği manevi dinamikleri tüm dünyaya tanıtma çabalarının semeresini vermeye başladığı söyledi. Bu çabalara katılım gösteren ve uzak yakın demeden Çorum'a, bu etkinliğe katılmak için gelen İbrahim İpek Efendi dostlarına şükran borçlu olduklarını belirten Fatih Şaban Efendi, "Nasıl ki şehitlerimizin aziz ruhları vatanımızın teminatı ise, hak yolunda canının feda etmiş, her şeyini bu vatanın insanlarını yetiştirmek, onların Allah'ın sevgisine mazhar olmalarını temin etmek için harcamış erenler de, toplumumuzun bir arada tutulması, birlik ve beraberliğimizin sağlanması noktasında bir teminattır" diye konuştu.

Bilinç içinde kendilerine bırakılan mirasın takipçisi olarak üzerlerine düşen vazifeleri yapmak zorunda olduklarının altını çizen Fatih Efendi, "Elimizden gelen tüm gayretleri sarf ederek bu mübarek velinin yolunu, izini ve muhabbetini yaymak için gereken her çalışmayı ipek yolu erleri olarak sizlerden de aldığımız güçle yerine getirmeye hazırız" dedi.

Konuşmaların ardından İbrahim İpek Efendi'yi anma programına katkıda bulunanlara Eyüp Fatih Şaban Efendi tarafından plaket verildi.

Kıbrıs'tan programa katılan Elvan Bayar, Tekirdağ'dan gelen Yazar Necdet Ardıç ve programa sonradan katılan AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas'a da plaket verildi. Eyüp Fatih Şaban Efendi, bulundukları yerlerde verdiği hizmetlerden dolayı Elvan Bayar ve Yazar Necdet Ardıç'a teşekkürlerini iletti.