Çorum: Çorum'da Gıda Uyarısı

Çorum: Çorum'da Gıda Uyarısı

Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şube Müdürü Fatma Çakır, Gıda Denetimlerini Ramazan Dolayısı ile İftar Sonrası Yapacaklarını Belirterek, Ramazan Ayı Boyunca Üretim ve Son Kullanma Tarihi Olmayan, Üretim Yerinin Yer Almadığı Gıdalar ile Ramazan'da Hareketlenen Ekmek ve Simit Fırınlarında Denetimleri Daha da Sıklaştıracaklarını İfade Etti.

Çorum: Çorum'da Gıda Uyarısı

Tarım İl Müdürlüğü Gıda Kontrol Şube Müdürü Fatma Çakır, gıda denetimlerini Ramazan dolayısı ile iftar sonrası yapacaklarını belirterek, Ramazan ayı boyunca üretim ve son kullanma tarihi olmayan, üretim yerinin yer almadığı gıdalar ile Ramazan'da hareketlenen ekmek ve simit fırınlarında denetimleri daha da sıklaştıracaklarını ifade etti.

Tarım İl Müdürü ve Kontrol Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Gıda Kontrol ve Denetimler' adlı basın toplantısında kısa bir konuşma yapan Tarım İl Müdürlüğü Kontrol Şube Müdürü Fatma Çakır, bakanlık tarafından belirlenen tek denetim kurulu olduklarını ancak yalnız kaldıkları için denetimlerde her bölgeye ulaşamadıklarını belirterek halkın desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti. Gıda denetimlerinde Çorum halkının da duyarlı olması gerektiğini vurgulayan Çakır, "Gıda denetimlerinde bizim asıl amacımız ceza yazmak değil, caydırıcılık sağlamaktır. Bu nedenle halkımızdan da gıda denetimlerinde bizlere yardım etmelerini talep ediyoruz" dedi.

Gıda Kontrol Şube Müdürü Fatma Çakır, Ramazan nedeniyle insanların tüketim ihtiyacını sömürebilecek Ramazan fırsatçılarının piyasa çıkabileceğini işaret ederek, "Ramazan fırsatçılarına meydan vermeyeceğiz. Ramazan nedeniyle denetimler yoğunlaşarak devam edecek. Çorumlu hemşehrilerimizin alışveriş yaparken dikkatli olmalarını ve fırsatçılara imkan tanımamalarını bekliyoruz" diye konuştu.

Denetim hizmetlerinin daha verimli hale gelebilmesi için kurumlar ve halkın işbirliği yapması gerektiğinin altını çizen Çakır, vatandaşın ihbar yöntemini iyi çalıştırması gerektiğine işaret ederek, Tarım İl Müdürlüğü'nün 255 52 82 numaralı telefonlarına ihbarda bulunulabileceklerini, seyyar satıcılar tarafından satılan hurma, üzüm ve hoşaflık malzemelerle mücadele etme yetkisinin ise Belediye Zabıtası'nda olduğunu, tüm kurumların üzerlerine düşen hassasiteyi göstermesi gerektiğini söyledi.

Ramazan ayı ile birlikte artan simit üretimine de değinen Fatma Çakır, pekmeze bandırılması gereken simitlerin, pekmez yerine yanmış sekere bandırıldığını, buna müsade edilmesinin ise söz konusu olamayacağını bildirerek simitçilere uyarıda bulundu.

Toplantıda bir konuşma yapan Tarım İl Müdürü Ali Lek ise, insan hayatının vazgeçilmez ihtiyacı olan gıdanın usulüne uygun üretilmediği ve muhafaza edilmediği takdirde insan hayatını tehdit etmede önemli bir yer tutacağını söyledi.

Ramazan ayı nedeniyle gıda sektörü konusunda mesajlar veren Tarım İl Müdürü Ali Lek, insan sağlığını korumanın iki yolu olduğunu, bunların da denetim sistemlerinin etkin çalışması ve tüketicilerin otokontrol yapmaları ile mümkün olduğunu belirterek, bir toplumda tüm bireylerin nihai tüketici olduğunu ifade etti.

Ramazan ayı nedeniyle fırsatçıların türeyebileceğine dikkat çeken Tarım İl Müdürü Ali Lek, "İnsan sağlığını bozmaya sebep olabilecek hiç bir ürün tüketilmemelidir. En iyi denetim yapabilecek kişiler tüketicilerdir. Bu konuda her tüketici denetim vazifesini yerine getirmelidir" dedi.

Kaynak: İHA