Çorum: Çorum'da 2 Kişi Daha Kkka Hastalığı Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Çorum: Çorum'da 2 Kişi Daha Kkka Hastalığı Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Çorum'da 2 kişi daha kene sokması ile bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı neticesinde hayatını kaybetti.

Çorum: Çorum'da 2 Kişi Daha Kkka Hastalığı Nedeniyle Hayatını Kaybetti

Çorum'da 2 kişi daha kene sokması ile bulaşan Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı neticesinde hayatını kaybetti.

Edinilen bilgiye göre, Çorum merkeze bağlı Elicek Köyü Muhtarı Mustafa Özcan'ın eşi Aysel Özcan dün rahatsızlanarak Çorum Hasanpaşa Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yaklaşık 1 hafta kadar önce kendisini kenenin ısırdığını söyleyen kadın yapılan tetkiklerin ardındandan KKKA hastalığı şüphesi ile Ankara Numune Hastanesi'ne sevkedildi. Tedavi altına alınan Özcan, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak sabah saatlerinde hayatını kaybetti. Akşam saatlerinde köye getirilen 4 çocuk annesi Ayşe Özcan'ın cenazesi gözyaşları arasında köy mezarlığında toprağa verildi.

Cenaze töreninden sonra İHA muhabirine açıklamalarda bulunan köy muhtarı Mustafa Özcan, eşinin köy yakınlarındaki Kızlar Meydanı adı verilen mevkiide yaklaşık 1 hafta önce kene tarafından ısırıldığını söyledi. Birkaç gün sonra rahatsızlanan ve ateşi yükselen eşini geçen hafta Cuma günü Çorum Hasanpaşa Hastanesi'ne götürdüklerini belirten Özcan, "Eşiminin hastalığının keneden kaynaklanabileceği hiç aklımıza gelmedi. Doktorlara da bu konudan hiç bahsetmedik. Eşimde bel fıtığı vardı, rahatsızlığının ondan kaynaklandığını düşündük. Muayene eden doktor zehirli ishal teşhisi koyarak, ağrı kesici iğne yaptı ve bir kaç tane de ilaç verip bizi eve gönderdi. Dün eşimin rahatsızlığı artınca tekrar aynı hastaneye götürdüm. Muayene eden doktor, serum takmak istedi ancak serum bir türlü damara gitmedi. Daha sonra yapılan tahliller sonucunda KKKA hastalığı şüphesi ile bizi ambulansla Ankara Numune Hastanesi'ne sevk ettiler. Burada tedavi altına alınan eşimi bu sabah kaybettim" diye konuştu.

2 yıl önce kene sokması sonucunda annesi Şahander Özcan'ı da kaybettiklerini anlatan Mustafa Özcan, "Eşimden 1 hafta önce, beni de aynı 3 yerde kene soktu, koparıp attım hiç bir şey olmadı. Eşimi ise sadece 1 kene sokmuştu, bu yüzden eşimin hastalığının keneden kaynaklanabileceği hiç aklımıza gelmedi" ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan Elicek Köyü Muhtarı Mustafa Özcan, eşinin vefat ettiği Ankara Numune Hastanesi'nde yaptığı açıklamada, Çorum'un Ortaköy İlçesi'ne bağlı Oruçpınar Köyü'nde de 1 kadının kene ısırması sonucu bulaşan Kırım-Kongo hastalığından öldüğü iddia etti. Hayatını kaybeden kadının Oruçpınar Köyü'nde ikamet eden Saniye Ateş (62) olduğu öğrenildi. Bu gelişme ile Çorum'da Kırım-Kongo hastalığından hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükselmiş oldu.

Kaynak: İHA