Çorum: Çorum Belediyesi'ne Ait Asfalt Şantiyesi'ne Hava Kirliliği Cezası

Çorum: Çorum Belediyesi'ne Ait Asfalt Şantiyesi'ne Hava Kirliliği Cezası

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce Çorum Belediyesi'ne Ait Asfalt Üretim Tesisine, Hava Kirliliğine Neden Olduğu Gerekçesiyle 3 Bin 575 YTL İdari Para Cezası Kesildi.

Çorum: Çorum Belediyesi'ne Ait Asfalt Şantiyesi'ne Hava Kirliliği Cezası

Çevre ve Orman İl Müdürlüğü'nce Çorum Belediyesi'ne ait asfalt üretim tesisine, hava kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle 3 bin 575 YTL idari para cezası kesildi.

Edinilen bilgilere göre, Ankara Yolu'nun 2. kilometresinde bulunan Çorum Belediyesi'ne ait asfalt plent üretim tesisini denetleyen Çevre ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri, tesisin emisyon izninin olmadığını tespit etti. Yapılan uyarıya rağmen emisyon dosyasını göndermediği ve hava kirliliğine neden olunmaması için gereken tedbirleri almadığı belirtilen Çorum Belediyesi'ne, 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun 8. maddesi gereğince 3 bin 575 YTL idari para cezası uygulandı. Çorum Belediyesi ayrıca, tesisten kaynaklanan toz ve duman probleminin önlenmesi amacıyla gerekli tedbirlerin ve emisyon izninin alınması için uyarıldı.

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Saim Balcı, Çevre ve İl Müdürlüğü'nün belediyeye ait asfalt üretim tesisine hava kirliliğine neden olduğu gerekçesiyle kestiği para cezasını ödeyeceklerini, kirliliğin önlenmesi için de gerekeni yapacaklarını söyledi. Balcı, Ankara Yolu'nda bulunan asfalt plent üretim tesisinin neden olduğu kirliliğin farkında olduklarını, hava kirliliğinin azaltılması için tesisin yakıt sisteminin 1 ay içinde doğalgaza geçeceğini ifade etti. Verilen cezaya itiraz etmeyeceklerini belirten Balcı, bacadan çıkan değerlerin, standartların üstünde olduğu için ceza kesildiğini, 3 bin 575 YTL'lik cezayı ödeyeceklerini kaydetti.

Dönüşüm çalışmalarının tamamlandığını ve 1 ay içinde tesiste doğalgaz kullanılacağını belirten Saim Balcı, ''Diğer toz partiküllerinden oluşan kirlilikse, yüksek teknoloji ve maliyet doğurduğu için tüm sistemin yeniden değişimini gerektiriyor. Bu da 2 milyon YTL'ye yakın bir maliyeti getiriyor. Doğalgaz ve diğer altyapı çalışmaları nedeniyle mahallelerden yoğun asfalt talebi var. Hem iş yoğunluğu hem de mali sıkışıklıktan yeni plent tesisinin kurulması, şu an için mümkün değil. En erken gelecek yıl içinde tesisi bulunduğu yerden taşımayı ve yenilemeyi düşünüyoruz'' ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA