Çorum: Çorum Barosuna Bağlı Avukatlar Yeni Cezaevini İnceledi

Çorum: Çorum Barosuna Bağlı Avukatlar Yeni Cezaevini İnceledi

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Türkiye'nin En Güvenli Cezaevlerinden Biri Olan Çorum L Tipi Cezaevi'nin 2 Hafta İçerisinde Faaliyete Geçirilmesinin Planlandığını Kaydetti.

Çorum: Çorum Barosuna Bağlı Avukatlar Yeni Cezaevini İnceledi

Çorum Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Türkiye'nin en güvenli cezaevlerinden biri olan Çorum L Tipi Cezaevi'nin 2 hafta içerisinde faaliyete geçirilmesinin planlandığını kaydetti.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek tarafından temeli atılan ve kısa bir sürede bitirilerek Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da hizmete açılması beklenen Çorum L Tipi Cezaevi inşaatını Çorum Baro Başkanı Av. Uğur Küçük, Baro Yönetim Kurulu Üyeleri ve Baro avukatlarına gezdiren Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, cezaevinin 15 Ekim itibariyle faaliyete geçmesini planladıklarını bildirdi. Çorum'un Türkiye'ye örnek bir cezaevine kavuşacağını bildirerek, çevre illere yollanan tutuklu ve hükümlülerin 2 hafta içinde yeniden buraya getirilmeye başlayacağını kaydeden Cumhuriyet Başsavcısı Canip Yetişir, Sincan ve Sakarya Cezaevi'nden sonra Türkiye'de nitelikleri bakımından en iyi cezaevlerinden birine sahip olacaklarını vurguladı.

Tutuklu ve hükümlülerin rahatı ve topluma yeniden kazandırılması için her şeyin düşünüldüğü, çocuk odası, dershanesi, spor salonu, basketbol ve futbol sahası ve iş odaları gibi bir çok özelliği dikkat çeken Çorum L Tipi Cezaevi'ni Cezaevi Müdürü Ömer Gün, 2. Müdürü Ali Orhan Köse, Şantiye Şefi Ömer Bilge ile birlikte avukatlara tanıtan Yetişir, şimdilik 773 kişi kapasitesine sahip olan cezaevinin bin 300 kişilik kapasiteye çıkartılabileceğini, sosyal yönden çok zengin insan onuruna yakışır bir ceza infaz kurumu olacağını, yanına açık cezaevinin de yapılması halinde Adalet Sarayı yanındaki alanın da belediyeye devredilerek otopark ve yeşil alan olarak düzenleneceğini hatırlattı.

Çorum Cezaevi'nin devletin insanına ne kadar önem verdiğinin bir göstergesi olduğunu da vurgulayan Yetişir, "Cezaevleri bugüne kadar hep olumsuzluklarıyla anıldı. Görülüyor ki bugün burada bu olumsuzlukları görmek mümkün değil. Cezaevimizde her şeyi düşündük. Mahkumların topluma yeniden kazandırılması yönünde ve sosyal açıdan her türlü imkan sunulacağı bir cezaevi burası. Kreşleriyle, doktoruyla, spor salonlarıyla, atölyeleriyle her şeyi düşünülmüş bir cezaevini Çorum'a kazandırıyoruz. 61 bin metrekare alan üzerine inşa edilen cezaevinin ince işleri de tamamlandıktan sonra kısa sürede faaliyete geçirilmesi hedefleniyor" dedi.

Kaynak: İHA