Çorum: Çorum'a 'Sevgi Evleri' Kurulacak

Çorum: Çorum'a 'Sevgi Evleri' Kurulacak

Sosyal Hizmetler Çorum İl Müdürü Mustafa Oruç, "Sevgi Evleri" Projesinin Çorum'da da Hayata Geçirilmesi İçin Çalışma Yaptıklarını Bildirdi.

Çorum: Çorum'a 'Sevgi Evleri' Kurulacak
07.10.2006 22:42 | Son Güncelleme: 07.10.2006 22:42

Sosyal Hizmetler Çorum İl Müdürü Mustafa Oruç, "Sevgi Evleri" projesinin Çorum'da da hayata geçirilmesi için çalışma yaptıklarını bildirdi.

Mustafa Oruç, Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu tarafından Sevgi Evleri projesinin 2004'te pilot iller olarak İstanbul, İzmir, Gölcük, Tekirdağ, Muğla ve Karabük'te uygulandığını söyledi. Oruç, bazı illerde korunmaya muhtaç çocuklar için kurulan Sevgi Evleri projesinin Çorum'da da uygulanacağını belirtti. Çocuğun sağlıklı gelişiminin ancak aile yanında mümkün olabileceğini hatırlatan Oruç, Genel Müdürlükleri'nin korunmaya muhtaç çocukları öncelikle öz ailelerinin yanında bakmayı, mümkün değilse koruyucu aile, evlat edindirme, ayni ve nakdi yardımlar gibi hizmetleri yürüttüğünü açıkladı.

Son yıllarda "Sevgi Evleri Projesi" ile de kimsesiz çocuklara ev ortamında bakmaya başladıklarını kaydeden Mustafa Oruç, Çorum'da kurmayı düşündükleri Sevgi Evleri için hazırlıkların sürdüğünü belirtti. Bu kapsamda kendilerine ait bir arsa ile Gülabibey Mahallesi'nde bulunan bir arsanın takası konusunda Çorum Belediyesi ile anlaştıklarını dile getiren Sosyal Hizmetler İl Müdürü Oruç, sevgi evlerinin TOKİ tarafından yapılacağını anlattı.

Proje sayesinde yurtlarda toplu olarak yaşayan kimsesiz çocukların Sevgi Evleri'nde 4-6-8 kişilik gruplar halinde yaşayabileceklerini ve böylece hayata daha iyi hazırlanabileceklerini belirten Oruç, "Projenin hayata geçirilmesiyle, çocuklarımız yaşadıkları ortamı sahiplenip, kendilerinden küçük olanların sorumluluğunu da alarak kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenecekler" dedi.

Sevgi Evlerinin, aile sıcaklığını verecek şekilde düzenleneceğini ve evlerde oyuncaktan bilgisayara kadar her türlü imkanın bulunacağını ifade eden Oruç, "Gruplar halinde yaşayacak çocukların kalacağı evlerde, gözetmen sosyal hizmet uzmanları görev alacak" diye konuştu.

Mustafa Oruç, sevgi evleri sayesinde Yetiştirme Yurdu'nda kalan 47'si kız toplam 150 çocuğun buralara taşınacağını ve yurdun da başka bir şekilde değerlendirileceğini ifade etti. Oruç, koruma altındaki çocukların ailelerinin yanında barınması için yapılan çalışmalar kapsamında da 22 çocuğun evlerine döndüğünü bildirdi.

Vali Atıl Uzelgün Huzurevi'nde 32 yaşlının kaldığını ve Rehabilitasyon Merkezi'nde ise 39 kişinin barındığını açıklayan Oruç, Çocuk ve Gençlik Merkezi olarak 556 çocuğa ulaştıklarını ifade ederek, il genelinde 18 yaşın altında sokakta yaşayan ve madde bağımlısı çocuğun bulunmadığını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title