Çorum: Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Çorum: Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Çorum'da Camiler ve Din Görevleri Haftası, Çeşitli Etkinliklerle Kutlanıyor.

Çorum: Camiler ve Din Görevlileri Haftası

Çorum'da Camiler ve Din Görevleri Haftası, çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Kutlama etkinlikleri çerçevesinde Çorum Müftülüğü tarafından Kültür Düğün Salonu'nda cami ve din görevlilerinin toplumdaki yeri ve önemi konulu konferans verildi. Konferansa Vali Yardımcısı Fatih Damatlar, Belediye Başkanı Turan Atlamaz, Sungurlu Belediye Başkanı Ahmet Karacif, Gençlik Spor İl Müdürü Haşim Eğer, Şeker Fabrikası Müdürü Hüseyin Atak, Tarım İl Müdürü Ali Lek, Çorum Baro Başkanı Uğur Küçük ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sinevizyon gösterisiyle başlayan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. İstiklal Marşı'nın ardından Çorum Emre Camii İmamı Muammer Özcan'ın Kur-an'ı Kerim okumasıyla programa başlandı. Ardından İl Müftüsü Dursun Kaplan, kısa bir konuşma yaptı. Camilerin ülkenin bel kemiği ve vatanın temel taşı olduğunu söyleyen Kaplan, camilerin aynı zamanda milli kültürün teminatı olduğunu ifade etti.

İl Müftüsü Dursun Kaplan'ın konuşmasının ardından Hitit Üniversitesi Çorum İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi ve Temel İslam Bilimleri Hukuku Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Salim Öğüt, 'Cami ve Din Görevlisinin Toplumumuzdaki Yeri ve Önemi' isimli konferansa konuşmacı olarak katıldı. Öğüt, camilerin her bir noktasının secde edilmesi gerekilen bir yer olduğunu belirterek, camide dünya kelamının edilmemesi gerektiğini söyledi. Türk aydınlarının bu topluma ve İslam'a saygı göstermesi gerektiğini, medyada hoca olarak çıkan insanların birçoğunun hocalık adı altında şaklabanlık yaptığını dile getiren Öğüt, bu insanların İslam ile Hıristiyanlık'ı kıyas etmek gibi büyük bir hataya yöneldiklerini kaydetti.

Kur-anı Kerim'in Allah tarafından Resulü'ne indirildiğini hatırlatan Öğüt, İncil'in ise Hz. İsa'nın hayatını anlattığını ifade etti. Öğüt, ayrıca bu aydınların oturdukları yeri dolduramadıklarını da iddia etti.

Fetva konusuna da değinen Prof. Dr. Salim Öğüt, fetvanın sorumluluk gerektiren çok önemli bir durum olduğunu belirtti. Fetvayı ancak müftülerin verebileceğini belirten Öğüt, müftülerin bu sorumlulukların farkında olmaları ve bir fetva verirken ilk günkü gibi dizlerinin titremesinin gerektiğini söyledi.

Kaynak: İHA