Çorum: Belarus Büyükelçiliği Ticari Heyeti Çorum'da

Çorum Sanayici ve İşadamları Derneği (Çorumsiad) ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nın Daveti Üzerine Çorum'a Gelen Belarus Büyükelçiliği Ticari Heyeti, Belarus-türkiye Arasındaki Ticari İlişkileri Geliştirme Çalışmaları Çerçevesinde Bir Araya Geldi.

Çorum: Belarus Büyükelçiliği Ticari Heyeti Çorum'da
13.11.2006 21:01 | Son Güncelleme: 13.11.2006 21:01

Çorum Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇORUMSİAD) ile Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nın daveti üzerine Çorum'a gelen Belarus Büyükelçiliği Ticari Heyeti, Belarus-Türkiye arasındaki ticari ilişkileri geliştirme çalışmaları çerçevesinde bir araya geldi.

Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki (TSO) toplantıya, TSO Başkanı Kenan Malatyalı, ÇORUMSİAD Genel Sekreteri Necati Ergün, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Andrei Sokolov, Belarus Sanayi-Ticaret Odası Türkiye Temsilcisi ve Consultus Başkanı Erdoğan Gündüzpolat, Strateji Danışmanı Paradıgma Conultancy Başkanı Haluk Ünaldı ve TSO üyeleri katıldı. TSO Başkanı Malatyalı nezaretinde iki ülke ve Çorum arasında ticari anlaşmaların yapılması açısından yapılan toplantıda ülkeleri tanıtan TSO ve ÇORUMSİAD üyeleri, Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Andrei Sokolov'a Belarus hakkında düşüncelerini aktardı. Toplantıda kısa bir konuşma yapan Malatyalı, kentin tarihi geçmişi hakkında bilgi verdi. Kentin tarih bakımından oldukça zengin olduğunu ve bu zenginliğini bilgiyle donatarak girişimci ruhla birçok işletmede başarı elde ettiklerini kaydeden Malatyalı, Belarus ile görüşmeler neticesinde olumlu sonuçlarla ortaklıklar kurulabileceğinin sinyalini verdi.

Çorumlu müteşebbislerin Belarus'a iş kurmaları çağrısında bulunan Müsteşar Andrei Sokolov, ileriki yıllarda Türkiye ve Belarus arasında oluşturulan ticaret hacminin milyar dolarlarla ifade edileceğini kaydetti. 2005 yılında yapılan protokollerle iki ülkenin 110 milyon dolar hacminde ticaret yaptığını belirten Sokolov, 2006 yılının eylül ayına kadar ticaret hacminin yüzde 40 oranında arttığını söyledi.

Belarus'ta yapılan konferanslar ve anlaşmalara Türkiye'den holdinglerin katıldığını ve devlet bakanlarının iki ülke arasında oluşan bağları sıklaştırmak için birlik çağrısında bulunduklarını ifade eden Sokolov, ülkelerinde 25 Türk girişimcinin bulunduğunu ancak bu sayının çok az olduğunu ifade etti.

Belarus Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği Müsteşarı Andrei Sokolov, "Belarus'un Türkiye ile birçok ortak noktası vardır. 10 milyon nüfusu olan Belarus'un bir ucundan diğerine 3 saatte gidilebilmektedir. Ancak yol kavşağında olan bir ülkedir. Doğu Avrupa ülkelerine geçişleri sağlar. Bunu için Avrupa ve doğu ülkeleri birçok imkan sunmaktadır, sıfır gümrük geçişleriyle işlemler yapılmaktadır. Belarus tarımsal amaçla dünyada sayılı ülkeler arasındadır. Türkiye ve Belarus'un ihracata dayalı bir ülke olduğunu hesaplarsak Türkiye ile aramızda hemfikirlik ve bağlılık vardır. Türkiye'den 400'e yakın çeşitli ürün almaktayız ve halkımız Türk ürünlerini beğenmektedir. Ülkemize yatırım yapacak olan girişimcilere yardımcı olacağız. İki ülke arasındaki bağları sıkılaştıralım. Belarus halkına tanınan tüm haklar yabancılar için de geçerlidir. Devlet olarak girişimleri sıklaştıralım, bizler sizlere çağrıda bulunuyoruz ve inanıyoruz ki çağrımız boş olmayacaktır" diye konuştu.

Sokolov'un konuşmasının ardından Belarus Sanayi ve Ticaret Odası Türkiye Temsilcisi Erdoğan Gündüzpolat ve Strateji Danışmanı Haluk Ünaldı birer konuşma yaparak, Çorumlu işadamlarına yatırım için çağrıda bulundu.

Çorum Belediye Başkanı Turan Atlamaz ve TSO Meclis Başkanı Mehmet Özdoğan'ı ziyaret eden Belarus ticaret heyeti, TSO'daki toplantının ardından Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Bilsar Tekstil, Ece Banyo, Ar-san Makine, Hayat Grup ve Uğur Makine'yi ziyaret etti.

Kaynak: İHA

Şu an buradasınız: Çorum: Belarus Büyükelçiliği Ticari Heyeti Çorum'da - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.7.2020 18:03:18. #1.14#
title