Çorum: Bakan Coşkun Çorum'da

Çorum: Bakan Coşkun Çorum'da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin makro-ekonomik dengeleri kurduğunu ve emin adımlarla ilerlediğini belirterek, henüz sorunların bitmediğini ancak ülkenin rantiyeden şantiyeye döndüğünü söyledi.

Çorum: Bakan Coşkun Çorum'da

Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye'nin makro-ekonomik dengeleri kurduğunu ve emin adımlarla ilerlediğini belirterek, henüz sorunların bitmediğini ancak ülkenin rantiyeden şantiyeye döndüğünü söyledi.

AK Parti kongresine katılmak üzere Çorum'a gelen Bakan Ali Coşkun, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nın ziyaret ederek işadamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bir toplantı yaptı. Toplantıda söz alan TSO Başkanı Kenan Malatyalı, Ziraat Odası Başkanı Selahattin Biçer, AK Parti Çorum Milletvekili Agah Kafkas ve diğer konuşmacıları dikkatle dinleyerek notlar alan Ali Coşkun, toplantının sonunda bir değerlendirme konuşması yaptı. Konuşmacıların taleplerini değerlendiren ve ekonomik sorunlarla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Bakan Coşkun, hükümetin sivil toplum örgütlerine büyük önem verdiğini ve bu kuruluşların sistemin yerleşmesi konusunda önem taşıdığını dile getirdi.

Türkiye'nin geçmişte hak etmediği krizler yaşadığını ifade eden Coşkun, kağıt üzerinde mali bakımdan iflas etmiş bir ülke devraldıklarını, bunda da en büyük sıkıntıyı halkla birlikte sanayici ve işadamlarının çektiğini söyledi. Ülke gerçeklerine uymayan ekonomik politikaların uygulanması sonucunda krizlerin yaşandığını kaydeden Bakan Coşkun, "Ama şimdi durum çok farklı. Bizden öncekiler, sadece siyasi rantı öne çıkardı ve karşılıksız para basıp borçlandı. Eğer dışarıdan alınan krediler uygun kullanılsaydı, ülke şimdiye kadar çok şeyler kazanmıştı. Ama ne yazık ki çarçur etmişler. Biz şimdi enkaz temizlemeye çalışıyoruz. İşte bunlar, bereketsiz ve haram paranın sonucu. Haram para diyorum çünkü, karşılıksız basılan para, yerinde kullanılmayan borç, gelecek nesillerin hakkını gasp etmektir. Alınan borç ve kullanılan kredilerle benim torunumun çocuğu borçlandırılmış. IMF'ye olan 24 milyar dolar olan borcumuz, alınan ekonomik tedbirler ile 11.4 milyar dolar seviyesine indi. Hükümet olarak teşkilatlarımızla birlikte hedefe emin adımlarla gidiyoruz" ifadelerini kullandı.

"Tüm sorunların bittiğini söylemek mümkün değil. Ama bu konuda son derece olumlu gelişmeler var" diye devam eden Bakan Coşkun, "Ülkemiz rantiyeden şantiyeye döndü. 40 yılda yapılandan fazlasını biz 3 yılda yaptık. Elbette ki sizin sorunlarınız bizim sorunlarımızdır. Ama özellikle bölgesel teşvik konusunu IMF ve Dünya Bankası'na kabul ettiremedik. Borcumuz olduğu için bazı konularda IMF ile istişare etmek durumundayız. Tek sıkıntımız kaynak çünkü daha önce çok borçlanılmış. 3 yılda 27 katrilyon faiz tasarrufu sağlamamıza rağmen, 50 katrilyon faiz ödemek zorundayız. Ülkenin bir çok sorununa ayrılan para 7-8 katrilyon lira iken 50 katrilyon faiz ödemek hak mıdır?" diye konuştu.

Dünya ekonomilerinde yaşanan hareketliliğin, Türkiye'de de dalgalanmalara neden olduğunu vurgulayan Bakan Coşkun, "Son dönemlerde bir takım ekonomik dalgalanmalar yaşıyoruz ama her şey kontrolümüz altında. Düne kadar 'Türk Lirası değer kazandı, öldük bittik' diyenler, bugün kur artışından dert yanıyor. Ne yazık ki bu ülkeyi gece yarısı vurguncuları istismar ediyor. Kimse endişe etmesin. Artık Türkiye, açık denizlere açılmış bir gemi gibi dünya ülkeleri ile bütünleşti. Bu nedenle dünyadaki hareketlilik Türkiye'de de dalgalanmalar yaratıyor. Ama artık Türkiye bu dalgalanmaları kucaklayabiliyor. 2 hafta süren dalgalanmalar sona erdi. Ekonomide bir sıkıntımız yok. Önlemlerimizi aldık, önümüzü açıklıkla görebiliyoruz'' ifadelerini kaydetti.

Kaynak: İHA