Çorlu Gazeteciler Derneği Olağan Genel Kurulu

Çorlu Gazeteciler Derneği Olağan Genel Kurulu

Çorlu Gazeteciler Derneği'nin Yapılan İlk Olağan Genel Kurulunda Başkanlığa Ahmet Çakır Getirildi.

Çorlu Gazeteciler Derneği Olağan Genel Kurulu

Çorlu Gazeteciler Derneği'nin yapılan ilk olağan genel kurulunda başkanlığa Ahmet Çakır getirildi.

Selahattin Er'in divan başkanlığını yaptığı genel kurul Çorlu Belediyesi Meclis Salonu'nda yapıldı. 2006 yılının Aralık ayında kuruluşuna resmiyet kazandıran Çorlu Gazeteciler Derneği'nin ilk olağan genel kurulu, üyeler ve davetlilerin katılımıyla gerçekleştirildi. Gündem maddeleri gereği kurucu başkan Ahmet Çakır, açılış ve yoklamanın ardından genel kurula Selahattin Er'in başkanlığındaki heyeti oylamaya sunarak başladı. Saygı duruşunun ardından kurucu üyelerden Zaim Erken tarafından okunan faaliyet raporu ve tahmini gelir bütçeleri oy birliğiyle ibra edildi. Ahmet Çakır başkanlığında genel kurula sunulan tek listede Fatma Serpil Şakar, Naim Yıldız, Zaim Erken, Burak Üntürk, Ozan Turan ve Serdar Şahin yönetimin asil üyeliklerinde yar alırken, denetim kurulu asil üyeliklerinde ise Gülgün Keçeci, Emre Bilek ve Erman Yılmaz yer aldı. Liste oy birliğiyle kabul edildi.

Genel kurulun dilek ve temenniler bölümünde söz alan kurucu üyelerden Fatma Serpil Şakar, derneğin kuruluş amacının çevreden gelen yoğun istek üzerine kaçınılmaz bir hal aldığını belirtti. Çorlu Gazeteciler Derneği'nin gazetecilik sıfatını tam anlamıyla taşıyan ve bu görevi gerçek anlamda yerine getiren isimlerden oluşturulduğunu ifade eden Şakar, mesleğini kötü yönde kullanan kişilerin kesinlikle bu çatı altında barınamayacaklarını söyledi. Kurucu üyelerden Naim Yıldız ise derneğin sadece Çorlu ile sınırlı kalmayacağını, yapılan etkinliklerle uluslararası projelere imza atacağını dile getirdi. Kurucu üyelerden Zaim Erken de son birkaç yıl içersinde Çorlu'da gazetecilik mesleğinin belirli çevreler tarafından kötüye kullanıldığını, bunun utanç vericiği olduğunu belirterek, "Kurucu üyeler olarak bu tür mesleği zedeleyici olayların karşısında olma adına bu oluşumu titizlikle gerçekleştirdik. Habere yorum katmayan, mesleki değerleri ön planda tutan, tüzüğümüzde de yer alan meslek değerlerine uyan her meslektaşımıza kapımız açık" dedi.

Kurucu diğer bir üye Levent Silistre de mesleği yaparken zaman zaman zorluklarla karşılaştıklarını dile getirerek, "Görev yaptığım günlük yerel gazete için arkadaşlarımız ile birlikte yoğun bir mesai harcıyoruz. Ancak bazı esnaflarımızdan duyduğumuz sözler meslek adına bizleri son derece derinden yaralıyor. Haber konusu olan kişilerin 'Borcumuz ne kadar?' şeklindeki sözleri Çorlu'da gazetecilik mesleğinin ne duruma geldiğinin korkunç bir göstergesi. Bu yüzden işini doğru yapan kişilerle bu oluşumu gerçekleştirdik" diye konuştu.

Gerçekleşen genel kurulun ardından üyelerine teşekkür konuşması yapan Ahmet Çakır, "Keşke böyle bir oluşuma ihtiyaç duyulmasaydı. Ama ne yazık ki her meslekte olduğu gibi bizim meslekte de bazı kötü kokular, kurum ve kuruluşlara zarar vermeye başladı. Gelen yoğun tepkiler ve yaptığımız araştırmalar sonucunda kalemini art niyetli, işini kendi maddi menfaatleri ve çıkarları doğrultusunda kullanan bir takım kendini bilmezlerin, yakasına kanunlar çerçevesinde yapışma adına Çorlu Gazeteciler Derneği'ni kurmuş bulunuyoruz. Hiçbir sosyal güvenceye sahip olmadan, özel günlerde gazete çıkartarak 'reklam pastasından ne kadar yerim' zihniyetine son verme adına varız. Bir anlamda kayıt dışı tabir edilen bu kişileri, gerçek anlamda vergisini veren, çalışanının sigortasını ödeyen kişilerden ayırarak bu kişileri tespit ederek gerekli mercilere ihbar etmekle mükellefiz. Derneğimizin yönetim kurulu üyeleri ve üyeleri bu doğrultuda hareket ederek, Çorlu'ya ve ülkemize hizmet vermeyi hedefliyor. Şahsım ve yönetimime göstermiş olduğunuz güvenden dolayı herkese teşekkür ediyorum. Sadece bizim kurumda değil her kurumda olduğu gibi herkes işini doğru yaparsa kazanan Çorlu olacaktır" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Genel kurulun davetlisi olan Teksif Sendikası Çorlu Şube Başkanı Gültekin Bozan ise, "Trakya'nın en büyük sanayi ve yerleşim merkezi olan Çorlu'da bir birinden değerli basın mensuplarının bir araya gelerek oluşturduğu dernek, yapacağı icraatlarla herkesimin takdirini kazanacağı inancındayım. Teksif olarak Çorlu için gereken desteği vereceğiz" dedi.

Genel kurulda divan katip üyeliğinde yer alan TEMA Çorlu gönülle temsilcisi Ahmet Cömert de bölgenin yeşillendirilmesi adına basının her zaman desteğini arkasında gördüğünü ifade ederek, TEMA fidanlığından Çorlu Gazeteciler Derneği'ne yer tahsis edeceği müjdesini verdi.

(İST-RA-NÇ-Y)