Çorlu'daki Nevruz Kutlamaları

Çorlu'daki Nevruz Kutlamaları

Çorlu Demokrasi Platformu Tarafından Düzenlenen Nevruz Kutlamaları, Sağlık Mahallesi'nde Gerçekleştirildi. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli İl Merkezleri ile İlçelerinden de Katılımın Olduğu Nevruz Şenliklerine Yaklaşık 600 Kişi Katıldı.

Çorlu'daki Nevruz Kutlamaları

Çorlu Demokrasi Platformu tarafından düzenlenen Nevruz kutlamaları, Sağlık Mahallesi'nde gerçekleştirildi. Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli il merkezleri ile ilçelerinden de katılımın olduğu Nevruz şenliklerine yaklaşık 600 kişi katıldı.

Nevruz ateşinin yakıldığı, halayların çekildiği şenliklere, Demokratik Toplum Partisi (DTP) il ve ilçe başkanları da katıldı. DTP Tekirdağ İl Başkanı Hilmi Karaoğlu, Kırklareli İl Başkanı Yakup Aslan, Edirne İl Başkanı Beşir Belke, Çorlu İlçe Başkanı Kerem Tosun, Emek Partisi Tekirdağ İl Başkanı Tuncay Sağıroğlu, Kırklareli İl Başkanı Hüseyin Tanrıverdi ile Edirne İl Başkanı Aytekin Bulut'un katıldığı Nevruz Şenliğine katılan yaklaşık 600 kişi kol kola halay çekti, yakılan Nevruz ateşinden atladı.

Nevruz tertip komitesi adına konuşan DTP Çorlu İlçe Başkanı Kerem Tosun onurlu ve özgür yaşamın sembolü olan Nevruz'un, zalimlere karşı yaşatılacağını söyledi. Ezilen hakların bayramı olan Nevruz'un ezilen tüm halkların mücadelesine ışık olmasını diliyorum diyen Tosun, "Günümüzde özellikle insan hak ve özgürlükler alanına baktığımızda birçok sorun yaşanmaktadır. Onlarca yıl Kürt halkına yönelik imha ve asimile etme politikası, ülkemizin demokratikleşmesi açısından engel oluşturmuştur. Halkımıza ve tüm ezilen kesimlere sesleniyoruz. Kürt halkı bu bölgede özgürleşmeden diğer halkların ve ezilen kesimlerin özgürleşme şansı yoktur. Bu nedenle, özgürlük, barış, hak ve eşitliğin özlemini ve mücadelesini verenleri bu inkar ve yok sayma anlayışına karşı ortak mücadeleye çağırıyoruz. Aynı zamanda tüm emekçiler üzerindeki baskılar arttırıldığı gibi, egemenler tarafından yaratılan gerginlik ile ülkemiz kaosa sürüklenmeye çalışılıyor. Egemen güçler, emek ve demokrasi güçlerini baskı altında almaya çalışırken Nevruz sürecinde gerginliği tırmandırmaya çalışıyorlar. Halkların kardeşliği, barış ve demokrasi için, emeğin özgürleşmesi için tüm demokrasi ve emek örgütlerini mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu.

Konuşmaların ardından Nevruz Şenliğine katılanlar bol bol halay çekti. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı şenliğe katılanlar iki ayrı arama noktasından geçirilerek didik didik arandı. Polis şenlik alanına yasa dışı pankart, afiş, flama ve bayrak sokulmasına izin vermedi. Çorlu ve Tekirdağ'dan yaklaşık 400 polisin görev aldığı Nevruz şenliği olaysız bir şekilde sona erdi.

(EŞ-AS-ÖK-Y)