Çorlu'da Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

Çorlu'da Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

Çorlu 75. Yıl Bedia Süleyman Serpicioğlu İlköğretim Okulu'nda Gerçekleştirilen Deprem Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı.

Çorlu'da Gerçeğini Aratmayan Deprem Tatbikatı

Çorlu 75. Yıl Bedia Süleyman Serpicioğlu İlköğretim Okulu'nda gerçekleştirilen deprem tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Çorlu Sivil Savunma Müdürlüğü personeli tarafından verilen eğitimi pür dikkat takip eden öğrenciler, merak ettikleri konuları sorma imkanı da buldular. Tatbikatı Sivil Savunma Müdürlüğü Arama ve Kurtarma Şefi Ferah Diba Arslan yönetti. Çorlu'da bulunan tüm okullarda eğitimler verileceğini belirten Arama ve Kurtarma Şefi Ferah Diba Arslan, "Deprem sırasında ilk 5 saniyede dışarı çıkamıyorsanız, kendinizi bulunduğunuz yerde kontrol altına alacaksınız. Depremde tahliye sırasında koşmamanız gerekiyor.

Koşarsanız eğer, hasarlı binaya deprem etkisi yaratırsınız. Merdivenlerden inerken duvar kenarlarından inmelisiniz ve ellerin başta olması gerekiyor" dedi.

Sivil savunma personeli tarafından öğrencilere deprem anında ve sonrasında önce yapmaları gerekenler anlatıldı, ardından da yapmaları gerekenler uygulamalı olarak gösterildi. Senaryo gereği depreme sınıflarında yakalanan öğrenciler, sıraların altına girerek depremin bitmesini bekledi. Depremin bitmesiyle birlikte öğrenciler, öğretmenleri tarafından güvenli bir şekilde sınıflarından çıkarıldı. Okul bahçesinde toplanan öğrencilere deprem sırasında yanlış yaptıkları şeyler hakkında da uyarılarda bulunuldu.

(EŞ-RA-OK-Y)