Çorlu'da Doktorlardan Sağlık Söyleşisi

Çorlu'da Doktorlardan Sağlık Söyleşisi

Çorlu'da Doktorlar, Gerçekleştirdikleri Söyleşi de Kalp Krizinin Nasıl Olduğunu ve Krizi Geçiren Kişiye Nasıl Müdahale Edilmesi Gerektiğini Anlattı.

Çorlu'da Doktorlardan Sağlık Söyleşisi

Çorlu'da doktorlar, gerçekleştirdikleri söyleşi de kalp krizinin nasıl olduğunu ve krizi geçiren kişiye nasıl müdahale edilmesi gerektiğini anlattı.

Çorlu Belediyesi Yerel Gündem 21 ve Özel Çorlu Dört-D Millet Hastanesi işbirliğiyle Çorlu Belediye Tiyatrosu Tamer Levent Sahnesi'nde bir söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşiye konuşmacı olarak hastanenin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Hasan Ardal ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Fotbolcu katıldı. Kalp krizinin kalp kasının bir bölgesinde meydana gelen kan akışındaki azalma veya durma neticesinde ortaya çıkan kalıcı hasar olduğunu söyleyen Opr. Dr. Hasan Ardal, kalp krizinin kalp kasına kan ve oksijen taşıyan atar damarlarda gelişen pıhtılar sebebiyle meydana geldiğini dile getirdi. Göğüs kemiğinin arkasındaki sıkıştırıcı şiddetli ağrının kalp krizinin en önemli belirtisi olduğunu belirten Ardal, "Özellikle diyabet hastalarında ve yaşlılarda bu ağrı çok belirsiz olabilir. Ağrı 20 dakikadan fazla sürer ve dinlenmeyle geçmez. Ağrı sıklıkla göğüsten omuza, kola, çeneye, karına veya sırta yayılır. Kalp krizinde erken tanı hasara uğrayan kalp krizi miktarını azaltabilmek için çok önemlidir" dedi.

Kalp krizinin acil bir durum olduğunun altını çizen Opr. Dr. Ardal, "Yoğun bakım takibi gerektirir. İlk 12 saat içerisinde başvuran hastalarda tıkanmış olan damarın açılması için girişim yapılmalıdır. Aspirin verilmelidir. Göğüs ağrısı olanların hastaneye giderken aspirin çiğnemelerinde yarar vardır. Kan sulandırıcı ilaçlar verilir. Genellikle kalbin yükünü azaltmak için oksijen verilir ve bazı acil durumlarda koroner by-pass gerekli olabilir" şeklinde konuştu.

Kalp krizi vakalarının üçte birinin ölümle sonuçlandığını söyleyen Uzm. Dr. Hakan Fotbolcu ise erkeklerde 45, kadınlarda da 55 yaşın üstündeki kişilerin risk içerdiğini söyledi. Kalp krizinin erkeklerde daha sık görüldüğüne işaret eden Uzm. Dr. Fotbolcu, "Sigara, hipertansiyon, iyi kolesterolün düşük olması, hareketsizlik, şeker hastalığı, kilo, erkeklerde bel çevresinin 102, kadınlarda ise 88 santimetrenin üzerinde olması stres ve depresyon kalp krizinin başlıca nedenleri arasında yer alıyor" dedi.

(EŞ-RA-NÇ-NÇ-Y)