Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin 'Tesadüfen' Tutuklanmış

Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin 'Tesadüfen' Tutuklanmış

Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, Başkan Yardımcıları Soner Demir ve Hüseyin Alan'ın da Aralarında Bulunduğu Toplam 11 Kişinin 'İritkap, İhaleye Fesat Karıştırmak, Suç İşlemek İçin Teşekkül Kurmak, Bu Teşekküle Üye Olmak ve Zimmet' Suçlamaları ile Tutuklanarak Tekirdağ Kapalı Cezaevi'ne Konulmasının Ardından Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Konuya İlişkin Yazılı Açıklama Yapıldı.

Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin 'Tesadüfen' Tutuklanmış

Çorlu Belediye Başkanı Altan Ersin, Başkan Yardımcıları Soner Demir ve Hüseyin Alan'ın da aralarında bulunduğu toplam 11 kişinin 'iritkap, ihaleye fesat karıştırmak, suç işlemek için teşekkül kurmak, bu teşekküle üye olmak ve zimmet' suçlamaları ile tutuklanarak Tekirdağ Kapalı Cezaevi'ne konulmasının ardından Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı. Başkan Ersin ve beraberindeki 10 kişinin tutuklanmasıyla sonuçlanan soruşturmanın, telefon dinlenmesi sonucu tesadüfen elde edilen delil nedeniyle başlatıldığı ortaya çıktı.

Yapılan açıklamada, Çorlu Belediyesi'ne yönelik düzenlenen operasyonun, Tapu Müdürlüğü'ne yönelik gerçekleştirilen 'Mekan' kod adlı operasyon kapsamında teknik takibe alınan hedef şahıslardan birinin arkadaşıyla yaptığı telefon görüşmesinin ardından başladığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Çorlu Tapu Müdürlüğü'ne yönelik olarak yürütülen soruşturmada yapılan teknik takip sonucu belediyede çalışan hedef şahıslardan birinin 21 Aralık 2007 tarihinde arkadaşıyla yapmış olduğu telefon görüşmesinde belediyedeki irtikap suçunu anlatması üzerine CMK 138. maddesi gereğince tesadüfen elde edilen deliller kapsamında değerlendirilerek başsavcılığımıza bildirilmiş, Tapu Müdürlüğü'ne yapılan operasyon sonucu bahsi geçen memurun 12 Mayıs 2008 tarihinde söz konusu olayla ilgili ayrıntılı olarak ifadesi alınıp Çorlu Belediyesi'ne yönelik yapılan tahkikat genişletilmiştir. Bunun dışında 12 Nisan 2008 tarihinde Başsavcılığımıza müracaat eden bir şahsın belediyedeki ihale dosyalarında yapıldığını iddia ettiği usulsüzlüklerle ilgili şikayeti üzerine bu konu incelemeye alınmış gerekli araştırmalar yapıldıktan sonra 14 Mayıs 2008 tarihinde söz konusu ihaleler hakkında bilirkişi incelemelerine geçilmiş ve 20 Haziran 2008 tarihinde de soruşturma tamamlanarak operasyon aşamasına geçilmiştir. Belediye Başkan Yardımcılarından Erdoğan Y. ile birlikte iki kişi daha gözaltında olup soruşturmaları tamamlandıktan sonra adliyeye sevk edileceklerdir. Soruşturma çok yönlü olarak devam etmektedir".

(SŞ-EY-EY-Y)