Çorak Göl'deki Flamingolar Ziyaretçilerini Bekliyor
Haberler » Kültür Sanat » Çorak Göl'deki Flamingolar Ziyaretçilerini Bekliyor - Haberler

Çorak Göl'deki Flamingolar Ziyaretçilerini Bekliyor

Yeşilova ilçesindeki Çorak Göl'de görsel bir şölen sunan 5 bin flamingo, ziyaretçilerini bekliyor.

Çorak Göl'deki Flamingolar Ziyaretçilerini Bekliyor

ilçesindeki Çorak Göl'de görsel bir şölen sunan 5 bin flamingo, ziyaretçilerini bekliyor.


Doğa Koruma ve Milli Parklar 6. Bölge Müdürlüğü Şube Müdürü , AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu yıl ocak ayının sonu ve şubat ayının başında tüm bölgede kuş sayımı gerçekleştirdiklerini söyledi. Burdur'daki sulak alanlarda 52 binin üzerinde su kuşu tespit ettiklerini anlatan Yılmaz, bu kuşların yaklaşık 27 binini Çorak Göl'de saydıklarını dile getirdi. Yılmaz, sayımın sonucunun Çorak Göl'ün önemini gösterdiğine işaret ederek, "Adının 'Çorak' olması insana belki negatif bir etki veriyor ama göl sığ da olsa, yazın kurusa da kuşlar belli zamanlarda bu alanı kullanıyorlar. Hem kış ortasında hem de şu anda barındırdığı flamingolar ile dikkati çekiyor. Yaptığımız sayımlarda 5 binin üzerinde flamingonun bu gölü tercih ettiğini gördük." dedi.


"Flamingoları daha yakından tanımalıyız"


Su ve besinin olduğu yerde yaşamın da bulunduğunu, canlıların ve kuşların bu durumu takip ettiklerini aktaran Yılmaz, flamingoların bu döngü içerisinde yer aldıklarını vurguladı. Yılmaz, Çorak Göl'ün az tuzlu bir göl olduğunu, flamingoların da sığ ve tuzlu alanları tercih ettiklerini belirterek, şöyle konuştu:


"En fazla besini Çorak Göl'de bulmaları ve kendilerini güvende hissetmeleri dolayısıyla bu alanı tercih ediyorlar. Yarın belki başka bir alanı tercih edeceklerdir. Burdur'da ve Türkiye'nin diğer illerinde flamingoları tanımayan, varlığından habersiz pek çok kişi var. Çorak Göl bu insanların ziyaretlerini bekliyor. Sulak alanların önemini kavramak için flamingoları daha yakından tanımalıyız. Bunun için bizlerin ve kurumların üzerine düşen görevler var."

Kaynak: AA

Manşet

Haberler