Çöplükte Çıkan Yangın Yerleşim Merkezini Tehdit Etti

Çöplükte Çıkan Yangın Yerleşim Merkezini Tehdit Etti

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'ndeki Küçükköy Belediyesi'ne ait çöplük alanda çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek makilik alana, oradan da hayvan ağıllarına kadar ilerledi.

Çöplükte Çıkan Yangın Yerleşim Merkezini Tehdit Etti

Balıkesir'in Ayvalık İlçesi'ndeki Küçükköy Belediyesi'ne ait çöplük alanda çıkan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek makilik alana, oradan da hayvan ağıllarına kadar ilerledi. Köylülerin büyük korku yaşamasına neden olan yangında 5 hektarlık makilik alan zarar gördü.

Şehir mezarlığının arka kısmında bulunan Küçükköy Belediyesi'ne ait çöplük alanda, bugün saat 16. 00 sıralarında, henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Çöplük alanda yükselen dumanları gören köylüler durumu itfaiye ekiplerine bildirdi. Küçükköy Belediyesi ile birlikte Ayvalık, Altınova, Burhaniye Belediyeleri'nin itfaiye ekiplerinin de müdahale ettiği yangın, rüzgarında etkisiyle hızla büyüyerek Sarıkayalıklar Mevkii'nde içinde koyun ve keçilerin bulunduğu ağılların bahçesiyle, bazı evlerin duvarlarına kadar ilerledi. Büyüyen yangının yerleşim yerlerine sıçramaması için çevre ekiplerden de yardım istenmesi üzerine Edremit ve Akhisar Orman Bölge ekipleri ile 4 helikopter ve 1 uçakta söndürme çalışmalarına katıldı.

KÖYLÜLERDE ÇALIŞMALARA DESTEK OLDU

Yangının bazı evlerin duvarlarına kadar yaklaşması üzerine Küçükköy halkı da söndürme çalışmalarına katıldı. Yangın, Orman Bölge Ekipleri'nin yoğun çabasıyla yaklaşık 2. 5 saatte söndürüldü. Yangında 5 hektar orman arazisi zarar gördü. Söndürme çalışmalarını yerinde gözlemleyen Ayvalık Kaymakamı Nihat Nalbant, yangının köylüler arasında ciddi bir korkuya neden olduğunu belirterek, "Bu yangın ilçemiz sınırları içinde bu yılki ikinci yangın. Yangın mevsimi olarak nitelendirilen bu mevsimde halkımızı orman yangınlarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaya çağırıyorum" dedi.

Yangının çıkış nedeninin yapılacak incelemenin ardından belirleneceği bildirildi. - Balıkesir/ Ayvalik