ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi Kuruluş Yıldönümünü Vatandaşlarla Birlikte Kutlayacak

ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi Kuruluş Yıldönümünü Vatandaşlarla Birlikte Kutlayacak

14.05.2011 14:50 | Son Güncelleme: 14.05.2011 14:50
ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi Kuruluş Yıldönümünü Vatandaşlarla Birlikte Kutlayacak

Alanında söz sahibi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi, kuruluşunun 9. yıldönümünü vatandaşlara gözlem yaptırarak kutlayacak.

Alanında söz sahibi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ulupınar Gözlemevi, kuruluşunun 9. yıldönümünü vatandaşlara gözlem yaptırarak kutlayacak. 19 Mayıs 2011'de 9 yaşına girecek olan gözlemevinde, çeşitli etkinlikler düzenlenecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan, gökyüzü meraklısı vatandaşların katılabileceği etkinlik kapsamında hem güneşi hem de yıldızları seyredeceklerini kaydetti. 19 Mayıs akşamı saat 19. 30'da Anafartalar Yerleşkesi'nden gözlemevine ücretsiz otobüsler kaldırılacağını duyuran Demircan, saat 18. 00'de güneş gözlemleriyle başlanacağını, gece 22. 30'a kadar devam edeceğini vurguladı.

Alanında birçok başarılı projeye imza atan Ulupınar Gözlemevi'nin, dokuz yıl önce tek bir teleskopla çalışmaya başladığını belirten Prof. Dr. Demircan, "Gözlemevi, Çanakkale il merkezine 10 kilometre uzaklıkta, Radar Tepesi'nin güney yamacında, Ulupınar köyüne yakın bir bölgede, 410 metre yükseklikte yer almaktadır. Köye yakın olduğu için Ulupınar adını da kullandığımız gözlemevinde bugun dört teleskop bulunuyor. Bunlardan biri, Türkiye'nin en büyüğü; 122 santimetre çapındaki bu teleskop, üç yıl önce kuruldu. Birkaç ay içinde de 60 santimetre çapında beşinci teleskop kurulacak. Türkiye'nin yedinci gözlemevi olarak açılan ÇOMÜ Gözlemevi, bugün yayınları, projeleri, yetişmiş insan gücü ve kullandığı olanaklar açısından ülkenin en güçlü ve en büyük gözlemevi durumunda. Burada 15'i doktoralı 30 eleman çalışıyor. " dedi.

Kaynak: CHA

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi Kuruluş Yıldönümünü Vatandaşlarla Birlikte Kutlayacak - Haber
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 11:28:51. #1.15#
title