Çölyak Hastalığı Hakkında Bilgil

Çölyak Hastalığı Hakkında Bilgil

Hayriye Vural, Antalya'nın Manavgat ilçesinde otellerin mutfak servisi bölümünde çaloşanları çölyak hastalığı hakkında bilgilendirdi.

Çölyak Hastalığı Hakkında Bilgil

Hayriye Bural, Manavgat Aşçılar Derneği'nin(MAD) Asteria Side Otel'de 'Glutensiz Yaşam' konulu bir konferans verdi.

Çölyak hastalığının bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve buna bağlı yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığı olduğunu anlatan Vural, glutenin arpa, buğday, çavdar ve yulafta bulunan bir bitki proteini olduğunu söyledi.

Glutenin az besin değeri bulunduğunu aslında bu proteinin asıl işlevinin, unun bağlanmasını sağlayarak ekmeğin pişmesine yardımcı olan yapıştırıcı araç olduğunu belirten Vural, günlük beslenmede glutenin çıkartılması bir hastalığa bağlı zorunlu nedenlerle olabileceği gibi bir beslenme tercihi de olabiliceğini kaydetti. Vural, "Çölyak hastaları gluten içeren gıdalardan ömür boyu uzak durmalıdır.

Glutensiz ve kazeinsiz gıdalarla beslenen otizm hastaları da bu diyetten faydasağlamaktadır. Gluten duyarlılığı dünya çapında rastlanan en sık alerjenlerden biridir.Glutensiz diyet ile düzelen fakat gluten alındığında tekrar aynı etkilerin görüldüğü günümüzün en yaygın kronik hastalıklarındandır." diye konuştu.

Vural'a konuşmasının ardından MAD Başkanı İsmail Karataş, plaket takdim etti. Ardındanda toplu hatıra fotoğraf çektirdi.