Çokal Barajı'nın Taşması Üzerine Gelibolu'nun Evreşe ve Kavakköy Beldeleri Sular Altında Kaldı

Çokal Barajı'nın Taşması Üzerine Gelibolu'nun Evreşe ve Kavakköy Beldeleri Sular Altında Kaldı

Çanakkale'nin Gelibolu İlçesinde Yapımı Devam Eden Çokal Barajı'nın Tali Deposunun Aşırı Yağışlar Sebebiyle Yıkılması Üzerine Evreşe ve Kavakköy Beldeleri Sular Altında Kaldı. Gece Boyunca Suları Tahliye Etmek İsteyen Vatandaşlar Sabah Saatlerinde Suların Çekilmesiyle Birlikte Ortayla Çıkan Manzara Karşısında Şoke Oldu.

Çokal Barajı'nın Taşması Üzerine Gelibolu'nun Evreşe ve Kavakköy Beldeleri Sular Altında Kaldı

Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yapımı devam eden Çokal Barajı'nın tali deposunun aşırı yağışlar sebebiyle yıkılması üzerine Evreşe ve Kavakköy Beldeleri sular altında kaldı. Gece boyunca suları tahliye etmek isteyen vatandaşlar sabah saatlerinde suların çekilmesiyle birlikte ortayla çıkan manzara karşısında şoke oldu.

Trakya bölgesinde yaşanan yoğun yağışlardan Çanakkale'nin Gelibolu ilçesinde yapımı devam eden Çokal Barajı da nasibini aldı. Akşam saatlerinde aşırı yağış sebebiyle Çokal Barajı'nın su tutulan tali deposu yıkılınca Evreşe beldesinin bulunduğu 5 kilometrelik alan sular altında kaldı. Zaman zaman 1.5-2 metreye ulaşan su seviyesi sebebiyle zor anlar yaşayan vatandaşların bir kısmına ev ve işyerinde mahsur kaldılar. Ancak sabah saatlerinde suların çekilmeye başlamasıyla rahat bir nefes alan vatandaşlar

ortaya çıkan çamur deryası halindeki evleri ile işyerlerini görünce şoke oldular. Çamurları temizlemek için çaba sarfeden vatandaşlar bir yandan da Kavak çayının taşmasıyla birlikte işyerlerini önlerine kadar gelen tekneleri buradan kaldırmak için çaba sarf etti.

Olayın ardından gece bölgeye giden Çanakkale Valisi Orhan Kırlı, yetkililerden sel baskını hakkında bilgi aldı. Vali Orhan Kırlı, Gelibolu'nun Evreşe ve Kavakköy beldesinin büyük kısmının sular altında kaldığını belirterek, "Yaptığımız ilk tespitlerde taşkın sonrası ortaya çıkan su kodunun, anayol kodunun altında olduğunu belirledik. Çanakkale-İstanbul karayolunun Evreşe beldesinin bulunduğu 250 metrelik kesiminde bir su taşkını ve heyelan var. Bu bölgede temizleme çalışmaları yaptık. Korudağı'nda ise

yoğun bir yağış var. Yaptığımız tespitlerde, yapımı devam eden Çokal Barajı'nın tali deposunun yıkıldığını öğrendik. Bu sebeple de orada biriken su, 5 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Bu sebeple de Evreşe beldesi ile kavakköy'ün büyük kısmı sular altında bulunuyor. Ancak sevindirici olan, meskun mahallerin şuan tehlike altında olmadığı" dedi.

Bu arada sabah saatlerinde yağışın etkisini kaybetmesinin ardından Çanakkale-İstanbul karayolu yeniden trafiğe açıldı. Çanakkale 'den İstanbul yönüne gidecek araçlar ise normal olarak seferlerine devam ederlerken, sel baskınının yaşandığı Gelibolu'nun Evreşe ve Kavakköy beldelerinde ise hasar tespit çalışmalarına başlandı.

(AÖ-MŞ-MEF-Y)

Kaynak: İHA