Çok Sayıda Evin Zarar Gördüğü Heyelanda 2 Oğlak Telef Oldu
Haberler » Güncel » Haber

Çok Sayıda Evin Zarar Gördüğü Heyelanda 2 Oğlak Telef Oldu

Çok sayıda evin zarar gördüğü heyelanda 2 oğlak telef olduANTALYA - Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Büyükalan Mahallesi'nde meydana gelen ve 22 evin etkilendiği toprak kaymasında keçilerin ağıllara girmeye direndikleri ortaya çıktı.

Çok sayıda evin zarar gördüğü heyelanda 2 oğlak telef oldu

ANTALYA - Antalya'nın Kumluca ilçesine bağlı Büyükalan Mahallesi'nde meydana gelen ve 22 evin etkilendiği toprak kaymasında keçilerin ağıllara girmeye direndikleri ortaya çıktı. Yavaş yavaş ilerleyen toprak kaymasının etkilediği alanda 6 ev 3 ağıl, 3 ahırın yıkıldığını söyleyen mahalle muhtarı Zeki Kahraman, Valiliğin 11 evin mühürlenmesi talimatı verdiğini açıkladı.
Toprak yarıldı ama keçiler kurtuldu
Toprak kaymasında evleri ağılları ve ahırları yıkılan Ahmet -Durdu Demirel çifti, ilk günden itibaren keçilerinin ağıla girmek istemediğini, içeriye zorla soktuklarını belirterek, "Evimizin ortadan yarıldığı gece keçilerin ağılı da ortadan yarılmış, keçiler oradan çıkarak kurtulmuş" dedi. Keçilerin can havliyle kaçışı sırasında 2 oğlağın telef olduğunu anlatan Demirel çifti, bir gün sonra dünyaya gelen yeni oğlaklarına da "Alaboncuk" ismini verdi.
Toprak, kaymaya devam ediyor
14 Mart Salı günü Büyükalan Mahallesi'ndeki "Yeşil Göl" denilen doğal gölün altındaki bölgede başlayan ve vatandaşlar tarafından önce önemsenmeyen toprak kayması ağır ağır ilerledi ve 16 Mart Perşembe gecesi ürkütücü sesler eşliğinde yakında bulunan Kuyuyanı Mevkii'ndeki Demirel Ailesine ait evleri tehdit etmeye başladı. Evlerde çatlaklar oluşması ve binaların kaymaya başlaması üzerine vatandaşlar evlerini boşaltmaya başladı. Sabaha karşı daha da hızlanan toprak kayması yüzünden evlerin bulunduğu yere gelen elektrik direkleri devrildi, yollar 6-7 metre çökerek sürüklendi, bölgedeki yapıların tümü kullanılamaz hale geldi.
11 ev daha boşaltıldı
Kuyuyanı Mevkiindeki yapıları kullanılamaz hale getiren toprak kayması başladığı noktadan 700-800 metre aşağıya ulaşarak genişledi ve Yanıklar Mevkii'ndeki yapılarda çatlaklar oluşmaya başladı. Bu bölgedeki 11 binanın boşaltılması ve ardından mühürlenmesi kararı geldi. Büyükalan Köyü'nde toprak kaymasından dolayı yapısal hasar görmeyen ancak yolu elektriği ve suyu kesilen 5 ev bulunduğu bura mahsur kalan vatandaşlara kısa zamanda yardım götürüleceği bildirildi.
1969 yılından buyana kayıyor
Büyükalan Mahallesi Muhtarı Zeki Kahraman, bölgede 1969'dan beri toprak kaymaları meydana geldiğini belirterek 3 ayrı noktada meydana gelen toprak kaymasından sonra afet bölgesi ilan edildiğini ve o zaman afet evleri yapıldığını anlattı. 80'li, 90'lı yıllarda 2004'te ve 2007'de meydan gelen taprak kaymalarının önemli bir hasara yol açmadığını belirten Kahraman, son kaymanın da bir hafta süren aşırı yağmur ve Yeşil göl'ün etkisiyle oluştuğunu söyledi.
Devlet yardıma koştu
Toprak kaymasının ilk gününden itibaren AFAD, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliği, Kumluca Kaymakamlığı, Kumluca Belediye Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi Kumluca Koordinatörlüğünün yardıma koştuğunu anlatan Kahraman, şu ana kadar yıkılan, zarar gören, altyapı imkanları hasar gören toplam 22 evin bulunduğunu söyledi.