Çocukluğunu Doyasıya Yaşayabilmek İçin Organ Nakli Bekliyor

Çocukluğunu Doyasıya Yaşayabilmek İçin Organ Nakli Bekliyor

Çocukluğunu Doyasıya Yaşayabilmek İçin Organ Nakli Bekliyor
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

Ali Kemal Akan - Mustafa Güngör - Afyonkarahisar'da yaşayan ve organ nakli için 4 yaşına girmeyi bekleyen böbrek hastası 2 yaşındaki erkek çocuğu, nakil imkanı sağlanabilirse yeniden sağlığına kavuşup yaşıtlarıyla oynayabilecek.

Ali Kemal Akan - Mustafa Güngör - Afyonkarahisar'da yaşayan ve organ nakli için 4 yaşına girmeyi bekleyen böbrek hastası 2 yaşındaki erkek çocuğu, nakil imkanı sağlanabilirse yeniden sağlığına kavuşup yaşıtlarıyla oynayabilecek.

Böbrek hastası Hasan Hüseyin Kocakuş'un (2) annesi Kerime Kocakuş, AA muhabirine, hamileliğinin 6'ncı ayında gittiği doktordan, onun böbrek hastası olarak doğacağını öğrendiğini söyledi.

Oğlunun 11 aylık oluncaya kadar sağlıklı bir gelişim gösterdiğini ancak daha sonra kilo kaybetmeye ve sürekli hastalanmaya başladığını belirten Kocakuş, şöyle devam etti:

"Oğlum 3,5 kilogram doğdu. Doğarken sıkıntı olmadığını söylediler. Tahlillerde de herhangi bir olumsuzluk çıkmadı. 3 aylık olunca ağırlığı 7 kilograma ulaştı. Ancak daha sonra kilo alması yavaş seyretti. 11 aylık olduğunda sık sık hastalanmaya başladı. Hastaneye gittik ve 'kronik böbrek yetmezliği' tanısı konuldu. 27 aylık olduğunda böbrekleri iflas etti. Acil olarak Ankara'ya gittik. Oğluma katater takıldı. Bir ay hastanede kaldık ve eve döndük. İlaçlarını zamanında verdiğimizde sıkıntı olmuyor ama aksi durumda halsiz kalıyor, yemek yiyemiyor. Bunun için iştah hapı aldık, devamlı onu kullanıyoruz. Günlerimiz sürekli hastaneye gidip gelmekle geçiyor."

Kocakuş, doktorlarla yaptıkları görüşmelerde, kadavradan nakil imkanı bulunmaması ve sağlıklı çocuktan naklin de ailesinin iznine bağlı olması nedeniyle ancak 4 yaşına girdikten sonra organ naklinin anne, baba veya bir yakınından gerçekleşebileceğini öğrendiklerini anlattı.

Oğlunun bu süreyi sorunsuz geçirmesi için günün 24 saati yanında beklediğini ifade eden Kocakuş, "Çok dikkatli olmak lazım. Her şeyden mikrop kapabilir. Günde 4 kez 6 saat arayla tedavi uyguluyorum" dedi.

Kocakuş, oğlunun sürekli evde kaldığını, yaşıtları gibi dışarıda oynayamadığına dikkati çekerek, yeniden sağlığına kavuşup çocukluğunu doyasıya yaşamasını arzu ettiğini belirtti.

-"Türkiye'de şu anda 70 bin diyaliz hastası var"-

Afyonkarahisar Diyaliz Hastaları Koruma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Öztürk de derneğin, diyaliz hastalarının yaşam kalitesini yükseltme amacıyla 2002 yılından bu yana faaliyet gösterdiğini dile getirdi.

Böbrek hastalarına diyalizle ilgili eğitimler verdiklerini, organ bağışı konusunda hasta ve yakınlarını bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Öztürk, şöyle konuştu:

"Son yıllarda devletimizin de organ naklini üstlenmesiyle organ naklinde bir hayli başarı elde edildi. Derneğimizin kurulduğu yıl Afyonkarahisar'da 6 nakilli hasta varken şimdi 100'lü sayılardan bahsetmek mümkün. Şu anda kentimizde 700'ü aşkın diyaliz hastası bulunuyor. Bunların yaklaşık 675'i zaman zaman cihaza bağlanarak, kalanı da periton diyaliz yaparak yaşamlarını sürdürüyor. Diyaliz üniteleri hastayı tedavi edici değil, sadece sorunun artmasını geciktiricidir. Önemli olan organ naklidir. Dini bakımdan da bunun hiçbir sakıncası yok. Türkiye'de şu anda 70 bin diyaliz hastası var. Mevcut sistemde 25 bin kişi, donör veya kadavra bulunsa organ nakli olabilir. Bu hastaların büyük bölümü, kadavradan bekliyor."

Yayıncı: Mürsel Çetin - AFYONKARAHİSAR

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title