Çocuklarda Ani Ölümler Artıyor

Çocuklarda Ani Ölümler Artıyor

Çukurova Üniversitesi (Çü) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şah Topçuoğlu, Çocuk Yaşlara İnen Kalp Hastalıkları Erken Teşhis Edilmediğinde, Ani Kalp Durmaları Yaşanabildiğini Bildirdi.

Çocuklarda Ani Ölümler Artıyor

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şah Topçuoğlu, çocuk yaşlara inen kalp hastalıkları erken teşhis edilmediğinde, ani kalp durmaları yaşanabildiğini bildirdi.


Prof. Dr. Topçuoğlu, Mersin'in Silifke ilçesi ve Osmaniye'de iki çocuğun spor yaparken aniden ölümlerinin doğumsal bir kalp hastalığından kaynaklanmış olabileceğini ancak, birçok kişinin bu hastalığın farkında bile olmadığını söyledi.


Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de son yıllarda ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kalp-damar hastalıklarının erken teşhisinin önemine dikkati çeken Topçuoğlu, “Çocuk yaşlara inen kalp hastalıkları erken teşhis edilmediğinde, ani kalp durmaları yaşanabiliyor” dedi.


Topçuoğlu, çocuklarda doğumsal kalp hastalıklarının küçümsenmeyecek düzeyde olduğunu belirterek, şunları söyledi:


“Daha sık rastladığımız vaka, kalbi besleyen damarların (koroner arter) çıkış anomalisi oluyor. Bu anomali, bazı kişilerde hiçbir rahatsızlığa yol açmıyor, belirti vermiyor. Bu yüzden de halk arasında 'gizli kalp hastalığı' diye bilinen rahatsızlık söz konusu oluyor.


Kalp rahatsızlıkları gençlerde daha kötü sonuçlar doğruyor. Çünkü, 50-55'li yaşlarda ana damar tıkandığında yan damarlar devreye giriyor ve böylece kalbe kan pompalanması sağlanıyor. Ancak çocuk ve gençlerde aynı avantaj söz konusu değil. Çünkü, bu dönemlerde yan damarlar yeterince gelişmediğinden kalbe kan pompalanamıyor.”


Ani kalp durmalarının, bütün dünyada erkeklerde görülme oranının kadınlara göre 3 kat daha fazla olduğunu ifade eden Topçuoğlu, Türkiye'de de kırsal kesimlere indikçe sağlık hizmetinden daha az yararlanmaya paralel olarak bu duruma daha sık rastlandığını bildirdi.


Topçuoğlu, ani kalp durmalarının yüzde 20-25'inin spor sırasında olduğunu, bu nedenle sağlıklı bireylerin her yıl kalp damar hastalıkları yönünden rutin muayeneden geçmeleri gerektiğini kaydederek, “Özellikle ailesinde ani ölümler veya kalp hastalığı olanlar, erken yaşlardan itibaren rutin sağlık kontrollerini yaptırmalı” dedi.


Ani çocuk ölümlerinin önüne geçilmesinde okul yönetimlerinin de duyarlı olması gerektiğini belirten Topçuoğlu, şöyle devam etti:


“Kırsal kesimde bazı aileler çocuklarındaki rahatsızlığın farkında olmasalar da belli bir kültür seviyesine sahip öğretmenlerimiz ve okul idarecileri, şüphe gördükleri öğrencilerini en yakın sağlık kuruluşuna yönlendirmeli. Beden derslerinde ise spor sırasında fenalaşan veya spor yapmak istemeyen öğrenciler zorlanmamalı.”


Prof. Dr. Topçuoğlu, sporun önemine de dikkati çekerek, “Spor her yaşta yapılmalı ancak, her yaşta her spor uygun değil. Kişi, fiziksel gücüne ve yaşına göre yapacağı sporu uzmana danışarak tespit etmeli” diye konuştu.

Kaynak: DHA