Çocuklar Kalabalık Ortamlarda Daha Fazla Yemek Yiyor

Çocuklar Kalabalık Ortamlarda Daha Fazla Yemek Yiyor

ABD'de Çocuk Obezitesiyle İlgili Yapılan Bir Araştırma, Çocukların Kalabalık Ortamlarda Daha Fazla Yemek Yediklerini Ortaya Çıkardı.

Çocuklar  Kalabalık Ortamlarda Daha Fazla Yemek Yiyor

ABD'de çocuk obezitesiyle ilgili yapılan bir araştırma, çocukların kalabalık ortamlarda daha fazla yemek yediklerini ortaya çıkardı.

Michigan Üniversitesi araştırmacılarının 2 buçuk ila 6 buçuk yaşları arasında 54 çocuğun yeme alışkanlıklarını değerlendirdikleri çalışmada, çocuklara 2 kamerayla izlendikleri odalarda sınıf öğretmenlerinin gözetimi altında yemek verildi. Her masaya bir tabak bisküvi konulurken içecek olarak süt, meyve suyu ve su önerildi. Öncelikle 3 kişilik bir gurupla yapılan deney, daha sonra 9 çocuktan oluşan bir gurupla tekrarlandı. Çocukların atıştırmalarını bitirmeleri için bir süre verilmezken, her iki gurupta da bu sürenin ortalama 10 ila 15 dakika olduğu görüldü. İki gurubun da yemeklerini bitirmesinin ardından çekilen filmleri ve tabakta kalan yiyecekleri inceleyen araştırmacılar, atıştırma zamanın kısa olması durumunda çocukların 3 kişilik guruptakine nazaran 9 kişilik gurupta biraz daha fazla yediğini saptadı. Yemek süresinin uzun olması durumunda ise çocukların az kişilik guruba göre 9 kişilik gurupta yüzde 30 daha fazla yedikleri belirlendi.

Michigan Üniversitesi'nin İnsan Gelişimi Merkezi'nden Julie Lumeng, araştırmayla ilgili yaptığı açıklamada, yiyeceklerin aşırı tüketilmesinde ses, gurup aktiviteleri gibi etkenlerin belirleyici olduğunu ifade etti. Lumeng, "Aşırı yemek yiyen bir çocuk için aşırı tüketimin nedeni, özellikle fast-food restoranlarda olduğu gibi kalabalık ve karmaşık ortamlarda yemek yemesi olabilir" dedi.

(AFP-SŞ-SŞ-HO-Y)