Çocuk ve Resim Arasındaki Özel İlişki - Haberler
Haberi Paylaş

  Çocuk ve Resim Arasındaki Özel İlişki

  Womenist.net - Kadın
  Çocuk ve Resim Arasındaki Özel İlişki

  Resim, çocuğun iç dünyasının kağıda dökülüşüdür.

  Resim çocuğun kendini ifade yöntemidir. çocuğunuzun iç dünyası ve gelişimi hakkında bilgi almak istiyorsanız yaptığı resimlere bakmanız ve incelemeniz yeterli. Resmin kağıt üzerindeki büyüklüğü, renkleri, çizgilerin yeterliliği size çocuğunuzun psikolojisi ve gelişimi hakkında yorum yapmanızı sağlayacaktır. Yaptığı tek resimden yapılan değerlendirme sizi yanıltacağından diğer resimlerini de değerlendirmeyi unutmayın. çocuğunuzun bir sorunu olduğunu düşünüyorsanız bir uzmandan yardım almanız gerekecektir. çocuğunuzun iç dünyasını anlamanız için resimlerin, renklerin anlamlarını siz anne-babalarla paylaşıyoruz.

  Ay ve Güneş

  Genellikle tüm çocukların yaptığı resimlerde güneş ve ay bulunur. Güneş; güveni, gücü ve mutluluğu, ay ise ölümü, mutsuzluğu ve güvensizliği anlatmaktadır. Güneş aynı zamanda çocuğun babası ile olan ilişkiyi de anlatır. Babası ile iyi ilişkiler içindeki çocuk güneşi parlak çizerken, babası ile sorunlar yaşayan çocuk, güneşi dağların ve bulutların arasında çizer.

  Hayvanlar

  çocuğun resimlerinde değişik ve çok çeşitli hayvanlar çizmesinin birçok anlamı olabilir. Bunun için çocuğun birçok resmine bakmalısınız. Köyde yaşayan ya da evde hayvan besleyen çocuğun hayvan resimleri çizmesi normaldir. Eğer çocuk suçluluk duygusu yaşıyorsa, yılan, kertenkele çizerek bunu belirtebilir. İç huzursuzluğu olan çocuklar sürekli vahşi hayvan çizerler. Kardeşi yeni doğan çocuk ise duygularını kurt resmi çizerek ifade edecektir. çizilen kuş resimleri ise çocuğun özgürlük duygusunun çok fazla olduğunu gösterir.

  Ağaçlar

  çizilen yeşil yapraklı ağaçlar; canlılığı, sorumluluk duygusunu ifade ederken, solmuş yapraklı ağaçlar, mutsuzluğu, cansızlığı ve yaşam sevincinin olmamasını ifade etmekte.

  Ev

  Ev, çocuğun duygusal yaşamını anlatır. Evin içini gösteren çizimler, yaşam canlılığını, duvarların olması ise karamsarlığı gösterir. Bacadan yükselen dumanların çok olması ev yaşamındaki kavgaları gösterir. Yüksek binalar ve gökdelenler, çocuktaki komplekslerin ve sürtüşmelerin olduğunu ifade eder. çocukta ezilme ve başkaldırı vardır.

  İnsan

  Resimdeki insan çocuk sayısı, çocuğun sosyal hayattaki canlılığını ifade eder. İnsanın kollarının, bacaklarının çizilmemesi duyduğu endişeyi gösterirken, kolların abartılı çizilmesi şiddetin göstergesidir. Gözlerin büyük çizimi çocuğun merakının çok olduğunu gösterir.

  Renklerin anlamları

  Kırmızı renk saldırganlığı anlatırken, sarı renk sevinci ve mutluluğu anlatır. Resimlerinde pembe ve turuncu kullanan çocuklar, sevecen, uyumlu ve işbirlikçidir. Siyah ve kahverengini çok kullanan çocuklar, mutsuz ve özgüveni tam olarak gelişmemiş olanlardır. Mavi, yeşil renk resimde baskın ise, kontrolü zor olan, gerçek duygularını bastıran ve biraz da uyumsuz çocuklar olarak göze çarparlar.

  1-4 Yaş arası resimler

  Karalama dönemi denilen bu dönemde çocuklar gelişi güzel karalama yaparlar. çizgiler yoğundur. Renkler birbirine geçmiş olarak kullanırlar. Belli bir amaç olmadan eğlenerek karalama yaparlar.

  4-7 Yaş arası resimler

  Bu yaş çocuğu insan resimleri çöp adam şeklindedir. 5 yaş çocuğunun resimlerinde ev ve insanlar daha belirgindir. 6 yaş çocuğunda konu daha belirginleşir. Zemin çizgisi belirginleşmeye başlar. Bu yaşlarda renkleri doğru kullanım başlar. Mutlu resimlerde genelde sarı hakim olurken, üzüntülü resimlerde kahverengi hakimdir. çocuk hangi rengi seviyorsa o renk hakimdir.

  7-9 ayaş arası resimler

  Bu çağlarda resimler belirgindir, çocuğun ne anlatmak istediği ilk başta belli olur. Resimler gerçekçi olmaya başlar. Mekanlar gerçekçidir. Renkler doğru olarak kullanılmaya başlar. çocuk iç dünyasını resimle doğru şekilde ifade edebilir.

  9-12 yaş arası resimler

  Bu çağlarda kız ve erkek çocuk arasında konular açısından farklılıklar görülür. Kız çocukları bebek, elbise ve beğendiği çizgi film karakterlerini çizerken, erkekler, savaş, uçak ve araba resimleri çizer. Resimlerini tamamlayan çocuklar, onları beğenmeme, daha iyi çizemediği için üzülme gibi davranışlar sergileyebilirler.

  12-14 yaş arası resimler

  Doğalcılık dönemi olarak adlandırılan bu dönemde, resimde orantı, derinlik kullanılmaya başlar. Renkler doğal şekilde kullanılır. Resimde perspektif vardır. Resime yeteneği olan çocuklar bu dönemde kendini belli eder.

  Zihinsel yetersizliği olan çocukların resimleri

  Resimler konusuz ve belirsizdir. Resim ilkel ve soluktur. Yaşıtlarını resimleriyle karşılaştırışdığında çok fark görülür. İnsan figüründe ağız, göz yoktur. Organlar eksiktir. Ev resminde kapı, bahçe farklı yerlere çizilir. Ters figürler varsa öğrenme güçlüğü çektiği kolayca anlaşabilir. Resimler plansız ve acayiptir.

  üstün yetenekli çocukların resimleri

  çok güzel resim yapan çocuk zekidir ama şu bilinmelidir ki her zeki çocuk güzel resim çizemeyebilir. üstün yetenekli çocukların resimde perspektif, nesnelerin doğru kullanılması, renklerin canlı olması, en önemli özellikleridir. Kağıdın tümü doğru orantı ile kullanılmış ve canlı olarak resmedilmiştir. Farklı kavramlar arasında ilişkiler doğru ve yaratıcı olarak kullanılmıştır.

  Kendine güvensiz çocukların resimleri

  Kağıdın tamamını kullanmazlar, boşluklar fazlaca göze çarpar. Küçük figürler kullanılmıştır, olan figürler de yarımdır. Renkler cansız ve yarım boyanmıştır. Silik bir görüntü göze çarpar. İnsan figürleri de yarımdır. Kollar ve bacakları eksik insan resimleri, çocuğun kendine güveninin az olduğunu ve iletişim sorunu yaşadığını gösterir.

  Hiperaktif çocukların resimleri

  Genelde resimler yarımdır. Figürler büyük, renkler çok abartılıdır. Karalama şeklinde boya yaparlar ve renkleri karıştırırlar. Kağıdın orantısını doğru kullanamazlar ve çok büyük çizgilerle resmi çizerler.

  Çocuk ve Resim Arasındaki Özel İlişki

  Çocuk ve Resim Arasındaki Özel İlişki

  Womenist.net - Kadın

  Anne Çocuk, Kadın, Haber

  beğendim
  alkışladım
  beğenmedim
  güldüm
  üzüldüm
  sinirlendim
  şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title