"Çocuk Gelinler" Paneli

"Çocuk Gelinler" Paneli

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği şubeler toplantısı kapsamında "Çocuk Gelinler" paneli düzenlendi.

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği şubeler toplantısı kapsamında "Çocuk Gelinler" paneli düzenlendi.

Panelde konuşan TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanvekili Türkan Dağoğlu, Türkiye'de evlilik müessesesinin önemine işaret ederek, yurt dışında çocukların erkek ve kız arkadaşları olabildiğini ancak Türkiye'de bu durumun pek kabul görmemesi nedeniyle çocuk yaştaki kız ve erkeklerin evlendirilebildiğini anlattı.

Çocuk yaştaki kızların kendisinden büyük kişilerle evlendirilmesinin oluşturduğu sıkıntılara değinen Dağoğlu, çocuk evliliğine ilişkin Türkiye ve dünyadaki bazı rakamları paylaştı.

Dağoğlu, "Çocuk gelinler konusu toplumda kadın ve çocuk haklarının gelişmesinin önündeki en önemli engel. Çocuk yaşta evlilik insan haklarının korkunç bir ihlalidir" ifadesini kullandı.

Dağoğlu, çocukların okula gitmesi için teşvik niteliğinde düzenlenen çalışmalardan örnekler verdi.

Kız öğrencilerin okula başörtüsüyle gelmesi konusunda geçmişte olduğu gibi bugün de aynı noktada olduğunu ifade eden Dağoğlu, "Kimseye 'bu kıyafetle gelme' deme hakkına sahip değiliz. 17-18 yaşındaki çocuğu başörtülü diye üniversiteye almazsanız evliliğe gidecektir" diye konuştu.

Dağoğlu, kadınların kendi vücuduyla ilgili kararı kendilerinin vereceğini ancak kürtajın bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmasının yanlış olduğunu dile getirdi.

Panelde konuşan TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Gürkut Acar ise birçok kadının, haklarının farkında olmadığını söyledi.

Atatürk'ün en büyük devrimlerinden birinin kadın erkek eşitliği olduğunu ifade eden Acar, "Türkiye aydınlık bir geleceğe yürüyecekse kadının toplumda hak ettiği yerini alması lazım. Bunu sağlamadığımız müddetçe uygarlık adına varacağımız hiçbir yer yoktur" şeklinde konuştu.

Türkiye'yi en çok geriye iten iki konudan birinin kadına şiddet, diğerinin çocuk gelinler olduğunu dile getiren Acar, 18 yaşından önce evlilik izni verilmemesi gerektiğini, bu konuda verdiği bir kanun teklifi bulunduğunu anlattı.

Avrupa'da bile kadın erkek eşitsizliği olduğunu ifade eden Acar, bazı ülkelerde aynı işi yapan kadınların erkeklerden yüzde 17 daha az maaşla çalıştığını söyledi.

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Ruhsar Demirel de çocuk gelin konusunun hem hak ihlali hem de kadının statüsünü düşüren bir problem olduğunu söyledi.

AK Parti iktidarı döneminde kadın haklarında geriye giden gelişmeler yaşandığını savunan Demirel, çocuk gelin sorununun geçmişten beri yaşandığını, önemli olanın buna çözüm üretmek olduğunu kaydetti. - ANKARA

Kaynak: AA