'Çocuğunuz parmak emiyorsa, ilgisini başka yönlere çekin'

'Çocuğunuz parmak emiyorsa, ilgisini başka yönlere çekin'

Parmak emme alışkanlığı karşısında anne-babanın sabırla yaklaşması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun bu sorunuyla sürekli ilgilenmek yerine görmezden gelinmesini tavsiye ediyor. 'Parmak Emme Davranışı İle Nasıl Başa Çıkacağız?' sorusuna ise uzmanlar; "Çocuğunuz daha çok sıkıldığı zamanlarda parmak emme davranışını gösteriyorsa onun ilgisini çekecek ve her iki elini de kullanabileceği oyun ...

'Çocuğunuz parmak emiyorsa, ilgisini başka yönlere çekin'

Parmak emme alışkanlığı karşısında anne-babanın sabırla yaklaşması gerektiğini belirten uzmanlar, çocuğun bu sorunuyla sürekli ilgilenmek yerine görmezden gelinmesini tavsiye ediyor. 'Parmak Emme Davranışı İle Nasıl Başa Çıkacağız?' sorusuna ise uzmanlar; "Çocuğunuz daha çok sıkıldığı zamanlarda parmak emme davranışını gösteriyorsa onun ilgisini çekecek ve her iki elini de kullanabileceği oyun hamuru ve çamur oynama, boya yapma gibi etkinliklere yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzu parmak emme davranışından dolayı cezalandırmak aşağılamak davranışının azalması yerine tam tersi artmasına sebep olur" şeklinde cevap veriyor.

Bursa Zübeydehanım Doğumevi'nden Çocuk Gelişimcisi Aysun Demirok, çocuğun yeni okula başlayacaksa veya hasta ise bu gibi uygun olmayan durumlarda parmak emme davranışından vazgeçirmeye çalışılmamasını, bunun için daha uygun zamanların seçilmesi gerektiğini kaydetti. Demirok; "Parmağını emdiği zaman 'çok ayıp neden böyle yapıyorsun, kocaman çocuk oldun artık'gibi sözlerle kızmak, azarlamak kesinlikle çözüm getirmez aksine çocuğun daha huzursuz ve hırçın olmasına neden olur. Tırnak yeme davranışlarında parmak emmede olduğu gibi en etkili yöntem anne baba tarafından görmezlikten gelinmesidir. Tırnak yeme davranışının parmak emmeden farkı hangi dönemde ortaya çıkarsa çıksın bir davranış ve uyum bozukluğu olarak ortaya çıkmaktadır. Alışkanlık devam ederse bir uzmanın yardımı ile çocuğun uyumsuzluk sebepleri iyice araştırılıp ortaya çıkarılmalı ve çözüm getirilmelidir. Çocuğun bu davranışı yapacağı zaman ilgisi başka yöne çekilebilir. Oyun oynamak,pasta yapmak, çizgi film izlemek,sofra hazırlamaya yardım gibi. Televizyon izlerken patlamış mısır, kuruyemiş sakız gibi ağzını meşgul edecek ve tırnak yemenin yerine geçecek şeyler de yapılabilir. Çocukların kesinlikle şiddet içerikli korku filmleri izlemelerine izin verilmemelidir. Çocukların tırnakları derin kesilerek zarar vermeyen acı sıvılar sürülüp kendi tırnak bakımlarıyla uğraşmaları sağlanarak bu şekilde görüntüsünün daha güzel olduğu anlatılabilir." diye konuştu.