CNN:Çin'de Kapalı Alanda Yağmur Ormanı

CNN:Çin'de Kapalı Alanda Yağmur Ormanı

Güney İngiltere'nin Cornwall bölgesinde, ziyaretçileri sürdürülebilirlik ve çevre konularında eğitmek üzere, 16 yıl önce bir "eko-park" kurulmuştu.

CNN:Çin'de Kapalı Alanda Yağmur Ormanı

3.000'den fazla bitki türü barındıran ve 2 dev kubbe altında bulunan kapalı alan 30 futbol sahası boyutlarındaydı. Bu büyüklükte balçık zeminde kapalı bir yağmur ormanı oluşturulmuş ve bu "cennet bahçesi", kurulduğundan bu yana 19 milyon ziyaretçi çekmişti.

Bu başarı tüm dünyanın ilgisini çekti ve çok daha büyük bir benzeri Çin'de kurulmaya başladı. Sahil kenti Qingdao'da 2020'de açılması planlanan "kapalı yağmur ormanı" daha önce tuz üretimine, karides yetiştiriciliğine tahsis edilmiş verimsiz ve çevre açısından çok hasarlı bir toprak üzerinde oluşturuluyor.

Sorumlular, dev Qingdao eko-parkının odağına, insanın ve suyun yerleştirileceğini belirtiyorlar. Gerçekten de "su", 21. ve muhtemelen 22. yüzyılın en önemli küresel sorunu olmaya adaydır. Yetkililere göre "ziyaretçiler, ancak su bolluğu, su kıtlığı, su kalitesi konularında bilgi edinerek bu küresel soruna ilişkin bilinçle donatılabilir." Qingdao yağmur ormanının birincil işlevi de bu olacak.