Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu - Haberler
Haberi Paylaş

Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu

Cizre'de çocuklar, büyüklerinden harçlıklarını aldıktan sonra her yıl geleneksel olarak kurulan cincilik olarak tabir edilen tahta salıncaklara koştu.

Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde Kurban Bayramı'nın ilk iki gününde çocuklar, büyüklerinden harçlıklarını aldıktan sonra her yıl geleneksel olarak kurulan yörede 'cincilik' olarak tabir edilen tahta salıncaklara koştu.

Cizre'de her bayram olduğu gibi Kurban Bayramı'nın ilk gününden itibaren büyüklerden topladıkları harçlıklarıyla, ilçe merkezindeki mahallelerde kurulan salıncaklara koşan çocuklar, akşam saatlerine kadar doyasıya eğlendi. Dicle Nehri kıyısındaki Ustani Mahallesi'nde kurulan salıncaklara gelen çocuklar, 1 lira karşılığında 1 dakika boyunca salıncaklarda eğlendi. Her bayramda yaklaşık 100 ailenin salıncakları kurarak, çocukları eğlendirdiği ilçede, her aile 4 günlük bayram süresince yaklaşık 700 ila 800 TL kazanıyor.

Her yıl oyuncak silah, çat-pat ve kız kaçıran tabir edilen patlayıcı oyuncaklar ile oynayan Cizreli çocuklar, devam eden sürece uygun olarak, bu bayramda aldıkları oyuncak silahlardan vazgeçti. Oyuncak silahlarını yere atan çocuklar hep bir ağızdan "Barış" dedi.

800 YIL DEVAM EDEN EĞLENCE

1200'lü yıllarda robotik bilmin babası olarak kabul edilen, 1233 yılında yaşamını yitiren Cizreli bilim adamı İsmail El Cezeri'nin çeşitli şekillerde çizimini yaptıktan sonra montesini yaptığı salıncaklar, 800 yıldan beri çocuk misafirlerini eğlendiriyor. 1153 tarihinde Cizre'de doğan El Cezeri, Diyarbakır'da İçkale'deki medresede dünyadaki ilk robotu icat eden kişi olarak biliniyor. El Cezeri, sibernetik, robotik ve uzay bilimi üzerine birçok eseri bulunuyor. - Cizreşırnak

Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu

Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu

Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu

Cizreli Çocuklar Yine Cinciniliklere Koştu

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım