Cizre Meslek Yüksek Okulu ve Kız Meslek Lisesi'nin açılışı yapıldı
Haberler » Güncel » Haber

Cizre Meslek Yüksek Okulu ve Kız Meslek Lisesi'nin açılışı yapıldı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Meslek Yüksek Okulu ve Kız Meslek Lisesi'nin açılışı yapıldı. Cizre'deki okulların açılış törenine Şırnak Milletvekili Veli Seyda, Şırnak Valisi Selahattin Aparı, Cizre Kaymakam Vekili ve İdil Kaymakamı Fatih Sevinç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, Cizre Belediye Başkan Vekili Ahmet Dalmış, okul yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ...

Cizre Meslek Yüksek Okulu ve Kız Meslek Lisesi'nin açılışı yapıldı

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Meslek Yüksek Okulu ve Kız Meslek Lisesi'nin açılışı yapıldı. Cizre'deki okulların açılış törenine Şırnak Milletvekili Veli Seyda, Şırnak Valisi Selahattin Aparı, Cizre Kaymakam Vekili ve İdil Kaymakamı Fatih Sevinç, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, Cizre Belediye Başkan Vekili Ahmet Dalmış, okul yöneticileri, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ve öğrenciler ile vatandaşlar katıldı

Cizre Meslek Yüksek Okulu'nun açılışında ise duygusal anlar yaşandı. Yapımına 2007 ortalarında başlanan ve kısa bir sürede tamamlanan 71 erkek ile 46 kız öğrencinin eğitim göreceği, 3 bölümden oluşan, 6 derslikli okulun açılış töreninde bir konuşma yapan Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fikri Canoruç, "Üniversite ve şahsım için olduğu kadar, Cizre ilçesi için de çok önemli ve mutlu bir günü birlikte yaşıyoruz" dedi.

Canoruç, konuşmasına şöyle devam etti; "Sadece Diyarbakır kentinde değil, bölgedeki hemen hemen bütün illerimizde ve koşulları uygun olan ilçelerimizde fakülte ve yüksek okul açmak sureti ile bilimin meşalesini bütün bölgeye yayma çabası içinde olmuştur. Üniversitemizin bu hizmetleri, 4 ilimizde yeni üniversitelerin kurulmasını sağlamıştır. Şanlıurfa'da Harran, Mardin'de Artuklu, Siirt ve Batman'da Petrol Üniversitesi kurulmuş ve bu illerdeki birimlerimiz üniversitemizden ayrılmışlardır. Son yıllarda üniversitemizin gerek eğitim ve öğretim, gerek bilimsel faaliyetler ve gerekse başta sağlık olmak üzere, topluma verdiği hizmetler açısından her alandaki gelişmesine büyük bir ilme kazandırdığına inanıyorum."

Şırnak Milletvekili Veli Seyda ise tarih boyunca bölgeye ilim ve irfan yayan yerleşim yerinde böyle ilim yuvasının açılışında bulunmanın kendisi için büyük bir şeref olduğunu söyledi.

Ali Seyda, "Bugün açılışını yaptığımız bu okul, Şırnak üniversitelerinin temel taşı olacaktır. Ben bu okulun açılışının memleketimize, milletimize ve tüm insanlık alemine hayırlar getirmesini temenni ediyorum" dedi.

Okul bahçesinde düzenlenen açılış töreninde yapılan konuşmaların ardından Cizre Meslek Yüksek Okulu'nun açılış kurdelesi kesildikten sonra açılışa katılanlar okulu gezdi.