Cırgalan Biber Şenliği
Haberler » Yerel » Haber

Cırgalan Biber Şenliği

Kayseri'nin Kocasinan İlçesi Cırgalan Mahallesi'nde Üretilen Ünlü 'Cırgalan Biberi'nin Tanıtımı İçin Şenlik Düzenlendi

Cırgalan Biber Şenliği

Kayseri'nin Kocasinan ilçesi Cırgalan Mahallesi'nde üretilen ünlü 'Cırgalan Biberi'nin tanıtımı için şenlik düzenlendi.

Kocasinan Belediye Başkanı Bekir Yıldız, biber şenliğinde yaptığı konuşmada, Cırgalan biberinin sağlık açısından son derece yararlı olduğunu, vitamin deposu da olan biberin, ağrı kesici özelliklerinin de bulunduğunu anlattı.

Yıldız 'Yöremize ait olan Gömeç Fasulyesi ile Kedi Bacağı adı verilen Erkilet Pekmezli Sucuğu'nun tanıtımı için düzenlediğimiz şenliklere bir yenisini daha ekliyoruz. Cırgalan mahallemizde üretilen toz biberler, Türkiye'nin bir çok yerinde aranıyor, tezgah altında satılıyor. Cırgalan biberinin daha fazla tanıtımı için bir kooperatif kurulmasını istedik. Şimdi bu kooperatif kuruldu ve biberimizin tanıtımı ve satışı daha fazla olacak' dedi.

Başkan Yıldız, üretimi hayli zor ve zahmetli olan, Cırgalan Biberi'nin yakında büyük marketlerin raflarında satışa sunulmasını beklediklerini de söyledi.

Kayseri Büyükşehir belediye Başkanı Mehmet Özhasekide şenlikte yaptığı konuşmada, şehrin artık doğu bölgesine doğru geliştiğini belirterek 'Cırgalan ve çevresi bundan sonra çok kıymetlenecek. Tranvay hattını yakında İldem bölgesine ve Talas ilçesine kadar uzatacağız' diye konuştu.

Biber üreticilerinden Halise Yavuncu'da Cırgalan Biberi'nin kurutulmasını ve toz biber haline getirilme aşamalarını uygulamalı olarak anlattı.

Biber festivalinde Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı'nın ve mahalli sanatçı Ahmet Kaplan'ın konseri büyük ilgi gördü.

(VED-NÖZ) - KAYSERİ