Çıra İçin Kesilen Ağaçlar Koruma Altına Alındı
Haberler » Yerel » Haber

Çıra İçin Kesilen Ağaçlar Koruma Altına Alındı

Sivas'ın Koyulhisar İlçesine Bağlı Eğriçimen Yaylasında, Vatandaşlar Tarafından Çıra Oluşması İçin Kesilen Çam Ağaçları Koruma Altına Alındı

Çıra İçin Kesilen Ağaçlar Koruma Altına Alındı

Sivas'ın Koyulhisar ilçesine bağlı Eğriçimen Yaylasında, vatandaşlar tarafından çıra oluşması için kesilen çam ağaçları koruma altına alındı.

İlçeye 17 kilometre uzaklıkta etrafı çam ağaçlarıyla çevrili, doğal güzelliğiyle göz kamaştıran Eğriçimen Yaylasındaki çam ağaçlarının bir bölümünün çıra oluşması için gövdelerinden kesildiği görüldü.

Bunun üzerine çam ağaçlarının korunması için, Koyulhisar Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler harekete geçti.

Ekipler, gövdesi kesilen çamları tespit ederek, ağaçların kurtarılması için çevresini çelik tel örgülerle koruma altına aldı.

Bölge sakinlerinden Özkan Fırat, ağaçların çıra oluşması için baltalarla gövdelerinin bir kısmının kesildiğini, daha sonra kesilen bölgenin zamanla çıra haline geldiğini ve bu çıranın da kesilerek satıldığını veya sobalarda yakılmak üzere kullanıldığını anlattı.

Bu durumun ağaçları zamanla kuruttuğunu ve doğaya zarar verdiğini belirten Fırat, yetkililerin böyle bir çözüm yolu bulmasının çok güzel olduğunu söyledi.

(FK-İSA-YHO) - SİVAS