Haberler » Ekonomi » Haber

Çıplak Carla Bruni'nin Fiyatı Marilyn'in Altında Kaldı

Geçtiğimiz Hafta Gerçekleştirilen Müzayedelerde Marilyn Monroe'nun 1953 Yılında Alfred Eisenstaedt Tarafından Çekilmiş Bir Portresi 24 Bin Euro'ya, Carla Bruni'nin Çıplak Fotoğrafı İse 13 Bin Euro'ya El Değiştirdi. Bruni'nin Fiyatındaki Hızlı Düşüş Dikkat Çekti.

Çıplak Carla Bruni'nin Fiyatı Marilyn'in Altında Kaldı

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen müzayedelerde Marilyn Monroe’nun 1953 yılında Alfred Eisenstaedt tarafından çekilmiş bir portresi 24 bin Euro’ya, Carla Bruni’nin çıplak fotoğrafı ise 13 bin Euro’ya el değiştirdi. Bruni’nin fiyatındaki hızlı düşüş dikkat çekti.

ÜNLÜLERE ait fotoğrafların müzayedelerde satış fiyatı Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin eşi Carla Bruni Sarkozy’yi zor durumda bıraktı. ABD eski Başkanı John F. Kennedy’nin eski sevgilisi ünlü oyuncu Marilyn Monroe’nun 1953 yılında Alfred Eisenstaedt tarafından çekilmiş bir portresi, 24 bin Euro’ya alıcı buldu. Buna karşın Fransa’nın First Lady’si Carla Bruni’nin çıplak fotoğrafı, Berlin’de bir müzayedede 13 bin Euro’ya el değiştirdi.

10 fotoğraftan biri

Carla Bruni’nin fotomodelliği döneminde çıplak çekilmiş 10 fotoğrafından biri olan fotoğraf 1994 yılında Amerikalı Pamela Hanson tarafından çekilmişti. Müzayedeyi gerçekleştiren The Villa Grisebach müzayede evi, fotoğrafın açılış fiyatını 2 bin 500 Euro olarak belirlemişti. Satış için Meksika’ya kadar uzanan potansiyel alıcı kitlesiyle de tek tek görüşüldü. The Villa Grisebach müzayede evinin fotoğraf srumlusu Franziska Schmidt, "Biz bu fotoğrafı müzayedeye bir renk olsun diye koyduk. Ama en fazla konuşulan konu, Carla’nın yatakta çekilen resmi" oldu.

Ancak Carla Bruni’nin çıplak fotoğrafının fiyatındaki hızlı düşüş dikkatlerden kaçmadı. Bruni’nin farklı bir fotoğrafı, geçtiğimiz yıl, New York’ta Christie’s’de 30 kat daha pahalıya satılmıştı. İsmini açıklamak istemeyen bir alıcı fotoğrafa 91 bin dolar ödemişti. Marilyn Monroe’nun fotoğrafını çeken Eisenstaedt ise daha önce Life dergisinde yayınlanan fotoğraflarla tanınıyor. Eisenstaedt’ın daha önce fotoğrafını çektirdiği diğer bazı isimleri de John F. Kennedy, Winston Churchill, Albert Einstein oluşturuyor. Fotoğraf sanatçısının 1995 yılında öldüğü söyleniyor.