Cinsel İstismar Tasarısının Komisyona Geri Çekilmesine CHP'den İlk Açıklama

Cinsel İstismar Tasarısının Komisyona Geri Çekilmesine CHP'den İlk Açıklama

Cinsel istismar tasarısının komisyona geri çekilmesine CHP ne açıklama yaptı? Cinsel istismar tasarısı komisyona geri çekildi. İşte CHP'nin açıklamaları...

Cinsel İstismar Tasarısının Komisyona Geri Çekilmesine CHP'den İlk Açıklama

Binali Yıldırım, kamuoyunda büyük tepki çeken cinsel istismar düzenlemesine yönelik yasa tasarısını komisyona geri alacaklarını açıkladı.Konu ile ilgili muhalefetten ilk açıklama CHP Grupbaşkanvekili Levent Gök'ten geldi. Çağdaş Ses'e konuşan Gök; 'Özellikle kadınlarımızın öncülüğünde gösterilen tepki ve kamuoyu baskısı sonuç vermiştir' dedi. Levent Gök şöyle konuştu: "Ahlaki olmayan ve kamu vicdanını büyük ölçüde yaralayan bu yasada tüm Türkiye'nin göstermiş olduğu tepki çok önemlidir. Ülkemiz bir ahlak sınavından geçiyor. Özellikle kadınlarımızın öncülüğünde gösterilen tepki ve kamuoyu baskısı bu sonucu doğurmuştur. Biz bu konunun kamuoyunda etraflıca tartışılmasından yanayız."


CİNSEL İSTİSMAR TASARISI KOMİSYONA GERİ ÇEKİLDİ

Başbakan Binali Yıldırım, olay yaratan cinsel istismar önergesiyle ilgili "Gerek toplumda bu konuda mutabakatın sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki mutabakat çağrısı gerekse de muhalefet partilerine kendi önerileri geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından meclisteki bu tasarıyı komisyona alıyoruz." dedi. Başbakan Yıldırım, cinsel istismar yasası ile ilgili olarak şöyle konuştu: "Erken yaşta evlilik, erken yaşta çiftlerin kendi rızasıyla veya ailenin rızasıyla evlenmeleri, rıza olsa bile, kanuni yasa suç. AK Parti iktidarından önce böyle bir suç yoktu. AK Parti hem gençleri korumak, hem aileyi korumak adına reşit yaştan önceki evlilikler rızayla bile olsa bunu ceza kanununda suç olarak tanımladı. Ancak bu değişikliği bilemeyen gençler 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor. O evlilikten çocukları olunca, bu çocukları nüfusa kaydetmede veya doğumda bunun suç olduğunu olacak öğrenebiliyor. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Yani gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Özellikle bu toplumda bilindiğinden daha derin kanayan bir yaradır. Seçim meydanlarında bizler AK Parti olarak gerek ana muhalefet partisi CHP, MHP ve diğerleri, hep bu sorunla karşı karşıya geldi. Biz bir söz verdik. Toplumun bütün sorunlarını çöze çöze bugünlere gelen AK Parti'nin bir prensibi var. Sorunları torunlara havale etmek değil, çözüm üretmek. Bu bağlamda bu işi halledelim.