Çinlilerin Yarısı Resmi Dili Konuşamıyor

Çinlilerin Yarısı Resmi Dili Konuşamıyor

Çin Eğitim Bakanlığı Tarafından Gerçekleştirilen Bir Araştırma, Çin'de Halkın Yarısının Ülkenin Resmi Dili Mandarin'i Konuşamadığını Ortaya Koydu.

Çinlilerin Yarısı Resmi Dili Konuşamıyor

Çin Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Çin'de halkın yarısının ülkenin resmi dili Mandarin'i konuşamadığını ortaya koydu.

Xinhua Haber Ajansı'nda yer alan haberde, araştırmanın 500 binden fazla kişi üzerinde gerçekleştirildiği belirtilerek, katılımcıların ancak yüzde 53'ünün Mandarin dilini akıcı bir şekilde konuşabildiklerini söylediği belirtildi. Haberde, bu oranın şehirlerde yüzde 66'ya çıkarken, kırsal kesimlerde yüzde 45'e düştüğü ifade edildi.

31 eyalette yürütülen araştırma sonucunda, ortak Çin lisanını konuşan erkeklerin sayısının kadınlardan fazla olduğu belirtildi. 60 ila 69 yaşındakilerin ancak yüzde 31'inin Mandarin dilini konuşabildiği, bu oranın 15-29 yaş gurubu için yüzde 70 olduğu kaydedildi.

Yüzlerce farklı lehçenin konuşulduğu Çin'de 3 bin yıllık ortak iletişim dili olarak Mandarin dili kullanılıyor.

Çin hükümeti, ortak lisanın tüm ülke genelinde konuşulmasını sağlamak için çeşitli faaliyetler yürütüyor. Ancak bu çalışmalar çerçevesinde azınlıkların kendi dillerini kullanmalarına bir yasak getirilmiyor.

Bu arada Çin Eğitim Bakan Yardımcısı Zhao Qinping, kırsal kesimlerde Mandarin dilinin yaygınlaşmasına odaklanacaklarını belirterek, "Mandarin dilindeki dersler, çalışmak için kentlere göç etmek isteyen çiftçilerin eğitimine dahil edilecek" dedi.

(İB-İB-HO-D)

Kaynak: İHA