"Çinliler Fındığın Yararlarını Bilse, İthalat 10 Katına Çıkar"

"Çinliler Fındığın Yararlarını Bilse, İthalat 10 Katına Çıkar"

Çin Ticaret Bakanlığı Ticaret Genel Müdürü Shoxwen Wang, Türk İşadamlarının Çin Piyasasında Kendini Tanıtmak İçin Çalışması Gerektiğinin Altını Çizerek, "Mesela Biz Her Sene 1400 Ton Fındık İthal Ediyoruz. Belki İnanmayacaksınız Ama, Eğer Çinliler Fındığın Nelere Faydalı Geldiğini Öğrense Bu Rakam En Az 10 Katına Çıkar" Dedi.

Çin Ticaret Bakanlığı Ticaret Genel Müdürü Shoxwen Wang, Türk işadamlarının Çin piyasasında kendini tanıtmak için çalışması gerektiğinin altını çizerek, "Mesela biz her sene 1400 ton fındık ithal ediyoruz. Belki inanmayacaksınız ama, eğer Çinliler fındığın nelere faydalı geldiğini öğrense bu rakam en az 10 katına çıkar" dedi.

Wang, iki gün sürecek Türkiye ziyaretleri kapsamında yaklaşık 200 milyon dolarlık ithalat için imza atacaklarını ifade ederek, "Önümüzdeki süreçte, Türkiye'den demir ve maden ham maddesi dışında, mobilya, zeytinyağı, konfeksiyon, halı, fındık gibi ürünlerin ithalatı da artacak" diye konuştu.

Çin hükümetinin Türkiye'den ithalatı artırmasına yönelik çalışmalar kapsamında Türkiye'yi ziyaret eden Çin Ticaret Bakanlığı Ticaret Genel Müdürü Shoxwen Wang ve beraberindeki heyet ile Çin'de iş yapan Türk firmalarının temsilcileri, Çırağan Kempinski Otel'de düzenlenen bir basın toplantısında biraraya geldi.

Toplantıda konuşan Wang, iki günlük ziyaretleri kapsamında yarın Dış Ticaret Kompleksi'nde "Türk Ürünleri Çin Pazarına Nasıl Daha Kolay Girer?" konulu bir seminer düzenleyeceklerini, ardından da Türk işadamlarıyla ikili temaslarda bulunacaklarını dile getirdi.

"200 MİLYON DOLARLIK İTHALAT İÇİN İMZALAR ATILACAK"

Çin'in en çok ithalat yapan ve dünyanın en büyük 500 firması arasında bulunan 11 şirketin temsilcisinin kendileri ile birlikte Türkiye'ye geldiğini belirten Wang, "Hepimiz Çin piyasasını memnun edecek ürünleri Türkiye'den almak istiyoruz" dedi. İki gün sürecek Türkiye ziyaretleri kapsamında yaklaşık 200 milyon dolarlık ithalat için imza atacaklarını ifade eden Wang, "Önümüzdeki süreçte, Türkiye'den demir ve maden ham maddesi dışında, mobilya, zeytinyağı, konfeksiyon, halı, fındık, mermer gibi ürünlerin ithalatı da artacak" diye konuştu.

Wang, iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesi için Türk işadamlarının Çin piyasasına kendini tanıtmasının önemine işaret ederek, "Çin çok büyük bir pazar. Çin'de tüm dünyadan iş adamlarının oluşturduğu 344 tane tanıtım yapan meslek örgütü bulunuyor. Oysa Türkiye'den böyle bir kuruluş yok Çin'de" diye konuştu. İki ülke hükümetinin de son yıllarda ekonomik ilişkilerin yakınlaşması adına çok olumlu adımlar attığını ifade eden Wang, "Mesela biz her sene 1400 ton fındık ithal ediyoruz. Belki inanmayacaksınız ama, eğer Çinliler fındığın nelere faydalı geldiğini öğrense bu rakam en az 10 katına çıkar" dedi.

"TİCARET DENGESİZLİĞİ SADECE TÜRKİYE'YE HAS DEĞİL""

Silk&Cashmere Genel Müdürü Ayşen Zamanpur da, 15 yıldır Çin ile iş yapmalarına rağmen, söz konusu Çin olunca sadece iki ülke arasındaki ihracat/ithalat dengesizliğinin gündeme geldiğini söyledi. Çin'in Türkiye'ye 9 milyar dolarlık ihracatı olduğunu, buna karşın Türkiye'den Çin'e yapılan ihracatın 693 milyon dolarda kaldığını hatırlatan Zamanpur, "Aradaki açığı yadsıyamayız ama Çin'in bütün dünya ile böyle bir açığı bulunuyor. Bu sadece Türkiye'ye has değil" dedi.

"İKİ ÜLKE BİRARAYA GELEREK VOLTRAN'I YARATABİLİR"

Zamanpur, Çin'in ejderha gibi büyüyen bir ekonomi olduğunu vurgulayarak, Türkiye'nin iki ülke arasındaki yeni yatırım fırsatlarına odaklanması gerektiğinin altını çizdi. Türkiye'nin çok tecrübeli olduğu Ortadoğu pazarına ilişkin Çin'in hiçbir şey bilmediğine dikkat çeken Zamanpur, "İki ülke bir araya gelerek Voltran gücünü yaratabilir. Çin'de üretilen malları Ortadoğu'da biz satabiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

"ÇİN'E 5 YILDA 700 MİLYON DOLARLIK MAL İHRAÇ EDECEĞİZ"

Yıldırım Grup ve Eti Krom Yönetim Kurulu Üyesi Robert Yüksel Yıldırım ise, 2.5 yıl önce Eti Krom'u satın aldıklarını ve Çin'de bir numara haline getirdiklerini söyledi. Çin Maden Şirketi ile 5 yılda 2.5 milyon ton krom ihraç etmek için anlaşmaya vardıklarını ifade eden Yıldırım, aynı dönemde 150-200 ton ferro-krom ihracını da gerçekleştireceklerini kaydetti. Çin'e 5 yılda gerçekleştirecekleri ihracatın şu anki tutarının 700 milyon dolar olduğunu belirten Yıldırım, şunları söyledi:

"Çin'de dört tane ofisimiz var. Orada kömür madeni işletmek gibi bir planımız var. Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor. Çinli meslektaşlarımız bizden krom, nikel ve bakır konusunda bizimle ortak olmak istiyor. Tüm bunlar hesaba katıldığında Çin ile toplamda 1 milyar dolarlık bir ticaret hacmine sahip olacağız 5 yıl içinde."

"TARIM ÜRÜNLERİ İTHALATINDA YÜZDE 150 ARTIŞ BEKLİYORUZ"

Çin Tekstil Hammaddesi Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Samuel Zang de, şirket olarak 2002-2006 yılları arasında büyük çoğunluğu tarım ürünü olmak üzere Türkiye'den 53 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini söyledi. İki gün boyunca İstanbul'da gerçekleştirecekleri görüşmeler sonrasında bu rakamın yüzde 150 oranında artmasını beklediklerini vurgulayan Zang, "Kurduğumuz yakın ilişkilerin meyvasını bir-iki yıl içinde alacağız" dedi.

"ÇİN PİYASASI ZEYTİNYAĞINA ÇOK İLGİLİ"

Özellikle zeytinyağının Çin piyasasında önemli oranda dikkat çektiğinin altını çizen Zang, "Görüşmelerimiz olumlu sonuç verirse, belki hemen yarın Türk zeytinyağı Çin'e doğru yola çıkar" diye konuştu. Zang'den sonra söz alan Orkide Küçükbay Yağ ve Deterjan Sanayi Dış Ticaret Müdürü Ahmet Kuddusi Us ise, ilk kez bir Çin şirketi ile anlaşma yaptıklarını ifade etti. Us, "Yağımızı çok beğenmişler. Başlangıç olarak 150 milyon dolar değerinde 40 ton zeytinyağı aldılar. Ancak dökme yağ alıp kendi ülkelerinde işliyorlar. Bizim amacımız malımızı Çin'de kendi ambalajında satacak hale gelmek" diye konuştu.

"FİNANS SEKTÖRÜ İŞBİRLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN"

Türkiye'nin Pekin Ticaret Müsteşarı Zülfikar Kılıç da, Çin ile Türkiye arasında işbirliği yapılabilecek en önemli alanlardan birinin de finans sektörü olduğunu dile getirdi. Çin'in rekor büyüklükteki döviz rezervi ve dış ticaret fazlasının gelecekte finans alanında yapılacak ortak yatırımlar konusunda umut verici olduğunu kaydeden Kılıç, şöyle konuştu:

"Özellikle krediler ve Eximbank konusunda işbirliği olabilir. Geçen yıl Devlet Bakanı Tüzmen'in ziyaretinde bu konular gündeme geldi. Şu anda Şangay'da Garanti Bankası'nın şubesi ile İş Bankası'nın bir temsilciliği var. Bankalar arttıkça iki ülke arasındaki finans merkezli sorunlar ortadan kalkacak." (ANKA)

Kaynak: ANKA