Çınar: Hükümet Şeker Fabrikalarının Kapatılmamasını Sağlamalıdır

Çınar: Hükümet Şeker Fabrikalarının Kapatılmamasını Sağlamalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, "Hükümet mutlaka şeker fabrikalarının kapatılmamasını sağlamalıdır.

Çınar: Hükümet Şeker Fabrikalarının Kapatılmamasını Sağlamalıdır

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, "Hükümet mutlaka şeker fabrikalarının kapatılmamasını sağlamalıdır. İnsanlarımızın mağdur olmalarını engellemelidir" dedi.

Çınar, düzenlediği basın toplantısında Çınar Şeker Fabrikasının satışı ve Taşköprü Sarımsağı konularına değindi.

Şeker Fabrikasının satışı sonrası Fabrikanın üretime devam edip etmeyeceğinin muamma haline geldiğini belirten Çınar, "Fabrikaların varlık satışı yöntemiyle satılmış olmaları şeker üretimini doğrudan etkileyecek ve şeker üretimi sayesinde geçinen çiftçilerimiz ciddi manada sıkıntıya gireceklerdir. Nitekim bu fabrikaların üretime devam edip etmeyeceği bir muammadır" diye konuştu.

1963 yılında üretime başlayan Kastamonu Şeker Fabrikası'nın Kastamonu ekonomisi için ana damarlardan birisi olduğunu kaydeden Çınar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlimiz çiftçisinin gözbebeği olan bu işletme, ekonomimizde ilk sırayı teşkil etmiştir. Teknolojisinin gelişmesiyle de fabrikamız değişik zamanlarda yenilenmiş, şu an itibariyle de yarı otomasyon da şeker pancarı işleyen bir fabrika konumundadır. Kastamonu Şeker Fabrikası Türkiye'de üretim yapan fabrikalar içinde şeker oranı ve kalitesi itibariyle 3-4 sırada yer alan bir fabrikadır. Kastamonu çiftçisinin yüzde 70'ne yakını bu üründen gelir elde etmekte ve ilimiz ekonomisinin her sektöründe önemli katkılar sağlamaktadır. Şeker Fabrikamızın ilimiz ekonomisine yılda 70-80 milyon TL girdisi vardır. Fabrikamızın yaklaşık 12.000 şeker pancarı ekicisi bulunmaktadır. Yıllık 100 bin ton yaş küspe üretimi olan fabrikamız Kastamonu hayvancılığının da bel kemiğidir. Yine yılda ortalama 40 bin ton şeker üretimi yapılan fabrikamız nakliyecimizin de en önemli geçim kaynağıdır. Ayrıca 15 bin ton Kireç taşı ve 10 bin ton melas fabrikamızda üretilmektedir. Bizler özelleştirmeye karşı olan insanlar değiliz. İlimiz de hepimizin uzak olmadığı bir Taşköprü SEKA kağıt fabrikasının özelleştirilmesi neticesinde doğan mağduriyet gözler önündedir. Ancak sosyal devletler her alandaki uygulamaları gibi özelleştirmede yaptıkları uygulamalarda da halkının çıkarlarını ve menfaatlerini gözetmek zorundadır. Sosyal devletler insanları mağdur etmezler. Evet doğru, şekeri ithalat yoluyla alırız olur biter. Ama bu işle uğraşan binlerce vatandaşımız ne yapacak- Tarlalarına kivi mi ekecekler- Hayvancılıkla uğraşan çiftçilerimiz hayvanlarına yedirecekleri yemleri de ithalat yoluyla mı temin edecekler- Hükümet mutlaka şeker fabrikalarının kapatılmamasını sağlamalıdır. İnsanlarımızın mağdur olmalarını engellemelidir."

Basın toplantısının ikinci bölümünde Taşköprü sarımsağı hakkında da bilgiler veren MHP Milletvekili Emin Çınar Taşköprü'deki sarımsak üreticilerinin Çin'den ithal edilen sarımsak nedeniyle zor günler yaşadığını söyledi.

Çin sarımsağı ile ilgili gerekli bakanlığa verdiği soru önergesine ilginç bir cevap aldığını söyleyen Çınar, "Çin sarımsağının ülkemize sokulmaması yönündeki isteğimize istenildiği kadar sarımsak ithalatı yapılabilir cevabını aldık. Yani yurtdışı izin belgesi olan herkesin ithal ürünü Türkiye'ye sokabileceğini de öğrenmiş olduk" dedi.

- KASTAMONU