Çin Yapımı 2,4 Milyon Oyuncak Toplatılacak

Çin Yapımı 2,4 Milyon Oyuncak Toplatılacak

Oyuncak Dağıtıcısı Mega Brands, Küçük Mıknatısların Düşebileceği ve Yutulması Halinde Çocuklara Zarar Verebileceği Gerekçesiyle Çin Yapımı Mıknatıslı 2,4 Milyon Oyuncağı Toplatacak.

Çin Yapımı 2,4 Milyon Oyuncak Toplatılacak

Oyuncak dağıtıcısı Mega Brands, küçük mıknatısların düşebileceği ve yutulması halinde çocuklara zarar verebileceği gerekçesiyle Çin yapımı mıknatıslı 2,4 milyon oyuncağı toplatacak.

Toplatılacak mıknatıslı oyuncaklardaki küçük mıknatısların düşebileceği ve çocuklar tarafından yutulabileceği, birden fazla mıknatısın yutulması halinde, bunların birbirine yapışarak, bağırsak delinmesine, ölümcül sonuçlara yol açabilecek enfeksiyonlara neden olabileceği uyarısında bulunuldu.

Mega Brands, bugün yaptığı açıklamayla, 1,1 milyon okul öncesi ''Magtastik'' ve ''Magnetix Jr'' blokları ile 1,3 milyon ''MagnaMan'' oyuncaklarını toplatmaya karar verdi.

Şirket ve Tüketici Ürünleri Koruma Komisyonu'nun, 'Magtastik'' ve ''Magnetix Jr'' bloklarından mıknatısların düştüğüne dair 19 ihbar aldığı, bu ihbarlardan birinde 18 aylık bebeğin mıknatısı ağzına koyduğu, ancak yutmadığı, diğerinde ise 3 yaşında bir çocuğun burnuna kaçan mıknatısın tıbbi müdahaleyle alındığı ifade edildi.

Şirket ve komisyonun, ''MagnaMan'' oyuncaklarından mıknatısların düştüğüne ilişkin 25 ihbar aldığı, ancak bu oyuncaklardan düşen mıknatısların bir vakaya yol açmadığı kaydedildi.