Çin - Türkiye: 3 - 1

Salon.Earls Court Hakemler.

Çin - Türkiye: 3 - 1

Salon: Earls Court Hakemler: Frans Loderus (Hollanda), Şaban Muhammed Nasr (Mısır) Çin: Yimei Wang 7, Ruoqi Hui 7, Qiuyue Wei 7, Junjing Yang 8, Yunwen Ma 7, Lei Zhang 7 (Xian Zhang 7, Chunlei Zeng 7) Türkiye: Bahar Toksoy 5, Gözde 6, Naz Aydemir 6, Neriman Özsoy 6, Eda Erdem 6, Neslihan Darnel 7 (Gülden 5, Gizem 5, Esra Gümüş 5) Setler: 25 - 20, 25 - 20, 29 - 31, 25 - 22

Süre: 86 dakika (27, 26, 33, 27)

A Bayan Milli Voleybol Takım, Londra Olimpiyat oyunlarında B Grubu'ndaki ikinci maçta Çin'e 3-1 yenildi. Milli takım gruptaki üçüncü maçını 1 Ağustos Çarşamba günü Türkiye saati ile 16.45'te Sırbistan ile oynayacak. Ay - yıldızlı ekip, katıldığı 7 olimpiyatta 5 madalya alan olimpiyat ve dünya şampiyonlukları bulunan ve dünya sıralamasında üçüncü sırada olan Çin karşısında sadece bir set direnebildi.

Takım savunmalarının üst düzeyde gerçekleştiği karşılaşmanın ilk setinde Naz ile hücum varyasyonlarının tamamını denedik. Her iki takım savunma direncini yüksek tutunca smaçörler top öldürmekte oldukça zorlandı. Kısa hücumlarla sonuca giden Çin, bloklarda da istediği tempoyu yakalayınca setin ilk teknik molasını 8-4 önde tamamladı. Molanın ardından toparlanmaya çalışan milli takım Gözde ve Neslihan ile hücumda, Bahar ile de serviste sayılar buldu. İkinci teknik molayı da 16-12 önde geçen Çin, son bölümde Sultanların hücumlarını sonuçsuz bıraktı ve seti 25-20 kazandı.

İkinci sete milliler iyi başladı. Ortadan hücumlarda Eda ile sayılar toplayan ay - yıldızlılar, setin ilk teknik molasına kadar Çin ile başa baş mücadele etti. Rakibinin hızlı hücumlarını yaptığı etkili bloklarla durduran sultanlar, 8 - 7 geride geçtikleri ilk teknik molanın ardından yine basit hatalar yapmaya başladı. Köşe hücumlarında Yunwen Ma ile etkili olan Çin ikinci teknik molayı da 16 - 12 önde tamamladı. Setin son bölümünde Çin daha az hata yapınca milliler seti 25 - 20 kaybetti.

Üçüncü sete tempolu başlayan taraf Filenin Sultanları oldu. Arka hücumlarda Roigi Hui ile sayı toplayan Çin karşısında etkili servisi sadece Neslihan ile attı. Liberolar Gizem ve Gülden arka alandaki manşetleri iyi toparladı. Hücumlarda Naz'ın yaptığı iyi tercihler sonrasında setin ilk teknik molasını 8 - 6 önde tamamladı. Rakibin etkili ismi Yimei Wang ile her bölgeden sayı kazanarak oyunda dengeyi sağladı.

Bloklarda hızlı davranamayan milliler, Neriman ile istediği sayı yüzdesine bir türlü ulaşamadı. Neslihan'a bu sette iyi önlem alan Çin ikinci teknik molayı 16-14 önde tamamladı. Büyük bir çekişmeye sahne olan setin son bölümünde Esra ile etkili olan milliler skorda dengeyi sağladı. (21-21) Sete damgasını vuran Esra kazandırdığı sayılarla takımı oyunda tuttu. Müthiş bir mücadelenin yaşandığı setti sultanlar 31-29 kazanarak skoru 2-1 yaptı.

Dördüncü sette yorulan bir milli takım vardı. Eda, Gözde ve Bahar istekleri tempoda maça ağırlığını koyamadı. Çin savunmada bu sette iyi bir performans gösterdi. Teknik molaları 8-4 ve 16-12 önde geçen Çin, setin son bölümünde oyundan düşmesini iyi değerlendiren milli takım savunma yaparak skora dengeyi getirdi. (20-20) Setin son bölümünde milliler Çin bloklarını geçmekte zorlanınca rakibimiz seti 25-22 maçı ise 3-1 kazanan taraf oldu.

Karşılaşmayı Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık da tribünden izledi.