Çin'in Uçak Gemisi İlk Kez Uzak Denizlere Açılıyor

Çin'in Uçak Gemisi İlk Kez Uzak Denizlere Açılıyor

Çin'in Uçak Gemisi İlk Kez Uzak Denizlere Açılıyor
CHA - Haberler | Dünya

Çin'in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyan Liaoning (eski Varyag) uzak denizlere açılmaya hazırlanıyor.

Çin'in ilk uçak gemisi olma özelliği taşıyan Liaoning (eski Varyag) uzak denizlere açılmaya hazırlanıyor. Geminin ilk kez bin kilometreden uzak bir mesafeye açılacağı bildirildi.

Çin medyasında yer alan haberde, Liaoning'in kıyıdan uzak mesafede açık deniz testlerine tabi tutulacağı belirtildi. Geminin Shandong eyaletine bağlı Qingdao şehrinde yeni inşa edilen askeri limandan demir alacağı kaydedildi.

Haberde, uçak gemisinin ilk defa bin kilometreden uzak bir mesafeye açılacağına vurgu yapılırken, yapılacak test planına göre geminin Japon Okinawa ve Amerikan Guam adalarına yakın sulara kadar gideceği aktarıldı. Gerçekleştirilecek testlerin uçak gemisinin askeri görevine başlamaya tam olarak hazırlanması için yapılacağına değinildi.

Planlanan projenin bu yılın içerisinde gerçekleştirileceğine dikkat çekilirken, net tarihi ile ilgili bir bilgiye yer verilmedi.

ESKİ VARYAG, YENİ LİAONİNG

Çin'in ilk uçak gemisi olan Liaoning, Ukrayna'dan alınıp yenilendikten sonra 10 Ağustos 2012 tarihinde ülkenin kuzeydoğusundaki Dalian limanından suya indirilmişti. Kuznetsov sınıfından olan eski adıyla Varyag yenisi ile Liaoning, 306,5 metre uzunluğunda ve 72 metre genişliğinde bulunuyor. Geminin J-15 savaş uçağı, JT-9 deniz eğitim uçağı ve Z-8 tipi helikopter gibi unsurları taşıyabileceği belirtiliyor.

Sovyetler Birliği'nin çökmesinin ardından Ukrayna'nın sahip olduğu gemi, 1998 yılında açık artırmayla "eğlence amaçlı kullanılmak üzere" Çin'e satılmıştı. Dümensiz ve motorsuz olarak Ekim 2001'de Türkiye boğazlarından geçen geminin yenilenme projesine 2002'de başlanmıştı.

Şu anda dünyada Çin'in yeni gemisi dışında, ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, İspanya, İtalya, Hindistan, Brezilya ve Tayland'a ait toplam 21 aktif uçak gemisi bulunuyor.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title