Çin'in Kontrolden Çıkan Uzay Aracı Pazartesi Günü Dünya'ya Düşecek
BBC

Çin'in Kontrolden Çıkan Uzay Aracı Pazartesi Günü Dünya'ya Düşecek

01.04.2018 13:41 | Son Güncelleme: 01.04.2018 19:54

Çinli yetkililerin açıklamasına göre, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1'in Pazartesi günü Dünya'ya düşmesini bekleniyor.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Bürosu'ndan (CMSEO) yapılan açıklamada, önümüzdeki 24 saatte Tiangong-1'in atmosfere yeniden giriş yapacağı belirtildi ancak saatle ilgili detay verilmedi.

TÜRKİYE'DE LİSTEDE

Uzay aracının düşebileceği yerler arasında Türkiye de var. İtalya, İspanya, Japonya, Kore de, bu "geri dönüşü" biraz merak, biraz da endişeyle bekleyenler arasında.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) da, Pazar günü Dünya'ya düşmesi beklenen aracın 2 Nisan Pazartesi günü Beijing saatiyle 07.25'te beklendiğini duyurmuştu.

NÜFUS YOĞUNLUĞU OLAN YERE DÜŞME İHTİMALİ DÜŞÜK

Çin'in 2011'de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 (Gök Sarayı) isimli uzay istasyonu 2013'te görev süresini tamamlamıştı. 2016'da Çin yönetimi, uzay istasyonunun kontrolden çıktığını Birleşmiş Milletlere bildirmişti.

10 metrelik uzunluğu ve 8 ton ağırlığı ile Tiangong-1, Dünya'nın atmosferine yeniden giren insan yapımı diğer araçlardan biraz daha büyük. Ancak uzmanlar, Tiangong'un nüfus yoğun bir yere düşme ihtimalinin düşük olduğu görüşünde.

"BİLİM KURGU FİLMLERİNDEKİ GİBİ OLMAYACAK"

Endişeleri azaltmak için CMSEO, sosyal medya hesabından, şu açıklamayı yaptı:

"Dünya'ya bilim kurgu filmlerindeki gibi şiddetli bir şekilde çarpmayacak; daha çok görkemli bir meteor yağmuruna dönüşecek. İnsanların kaygılanmalarına gerek yok."

Bazı uzmanlar, modülün büyük kısmının atmosfere girişte maruz kaldığı ısıyla yanacağını, bazı parçaların ise denize düşebileceğini söylüyor. Aracın, 43 derece Güney ve 43 derece Kuzey enlemleri arasına düşeceği tahmin ediliyor.

1,5 İLE 3,5 TON ARASI ENKAZ DÜŞECEK

Hesaplara göre, yeryüzüne ancak yüzde 20 ila 40'ı ulaşacak ki bu da 1.5 ila 3.5 tonluk bir enkaz demek. Tiangong her ne kadar büyük olsa da kesinlikle yeryüzüne tehdit yaratan en büyük uzay aracı değil.

1979 yılında NASA'nın Skylab isimli uzay aracı 80 tonluk kütlesi ile kısmi kontrol dışı olarak atmosfere girdi. Bazı parçaları Avustarlya'nın batısına düştü ama kimse bu olayda yaralanmadı.

Çin'in Kontrolden Çıkan Uzay Aracı  Pazartesi Günü Dünya'ya Düşecek
BBC
Haber Yorumları (19)
TR: Garibana düşmesinde
ADINIZI YAZIN: İNŞALLAH BİZİM MÜDÜRÜN KAFASINA DÜŞER. . .
DOKTOR BU NE?: Bir kısmı havada yandıktan sonra 1, 5 ton 3, 5 ton arası koca bir kütle yeryüzüne düşecek ve bu hiç bir tehlike arz etmeyecek diyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz adam mı seçiyorsunuz? Daha nereye düşeceği tam belli olmayan bu koca kütle için SIFIR RİSK iddiasında bulunmak düpedüz dalga geçmek
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title