Çin, Hayalet Uçaktan Sonra Şimdi de Konvansiyonel Füze Geliştiriyor - Haberler
Haberi Paylaş

Çin, Hayalet Uçaktan Sonra Şimdi de Konvansiyonel Füze Geliştiriyor

CHA - Haberler | Dünya
Çin, Hayalet Uçaktan Sonra Şimdi de Konvansiyonel Füze Geliştiriyor

Geçenlerde İlk Hayalet Bombardıman Uçağı J-20'nin Test Uçuşunu Yapan ve Tüm Dünyanın Dikkatini Üzerine Çeken Çin, Şimdi de Konvansiyonel Füze Geliştirmekte Olduğunu Duyurdu.

Geçenlerde ilk hayalet bombardıman uçağı J-20'nin test uçuşunu yapan ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çeken Çin, şimdi de konvansiyonel füze geliştirmekte olduğunu duyurdu. İngilizce yayımlanan resmi gazetelerden Global Times'ın haberinde, 5 yıl içinde aktif durumda olacak yeni nesil bir konvansiyonel füzenin geliştirilmekte olduğu kaydedildi. Çin'in en büyük füze ve silah üreticisi Çin Uzay Bilim ve Sanayi Şirketi (CASIC), söz konusu füzenin araştırma, üretim ve teslim süresinin 2015 yılına kadar tamamlanacağını açıkladı.

Haber de, yeni geliştirilecek füzenin hem savunma hem de saldırı alanını kapsayan geniş savunma sistemini oluşturan bir ağın parçası olacağı kaydedildi. 4 bin kilometre menzilli olduğunu söylenen ve orta ve uzun menzile sahip olacak füzenin ayrıca kara, deniz, uzay yada sibernetik saldırılarla mücadele edebileceği ifade edildi. Haber de füzeyle ilgili fazla detay verilmezken, projenin üç yıllık bir değerlendirme süresine ihtiyacı olduğunu belirtildi.

Orduya yakın kaynakların, araştırmanın sorunsuz gittiğini ve füzenin zamanında hizmete gireceğini söylediği dile getirildi.

Askeri kaynaklar ayrıca, Çin yapımı Dong Feng 21D adlı 1800-2800 kilometre menzilli atış menziline sahip yeni bir füzenin de Çin ordusuna teslim edildiğini açıkladı.

Gazetenin haberinde, yabancı medyanın "taşıyıcı katil" olarak nitelediği Dong Feng 21D adlı füzenin, İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden buyana, ABD uçak gemisi muharebe gurupları tarafından yönetilen Asya güvenlik ortamında bir oyun değiştirici olacağı yönünde spekülasyonlar yapıldığı ifade edildi. - PEKİN

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500