Dünyanın Yeni Süper Gücü Çin'den Tarihi Kudüs Kararına Destek

Dünyanın Yeni Süper Gücü Çin'den Tarihi Kudüs Kararına Destek

Dünyanın yeni süper gücü olarak adlandırılan Çin, ABD'ye kafa tuttu. İslam İşbirliği Teşkilatının Kudüs kararına destek çıktı: Başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin'i destekliyoruz.

Artan ekonomik ve askeri gücüne paralel olarak küresel yönetişim anlamında da giderek daha aktif ve söz sahibi olduğu için dünyanın yeni süper gücü olarak adlandırılan Çin, ABD'ye kafa tuttu. İslam İşbirliği Teşkilatı'nın Kudüs kararına destek çıktı. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, İslam ülkelerinin Kudüs endişelerini anlayışla karşıladıklarını bildirdi.

"KUDÜS ENDİŞELERİNİ ANLAYIŞLA KARŞILIYORUZ"

Sözcü Lu, başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin'in İslam İşbirliği Teşkilatının (İİT) Kudüs konusundaki uluslararası topluma yaptığı çağrıya ilişkin, İslam ülkelerinin Kudüs ile alakalı endişelerini anlayışla karşıladıklarını belirtti.

BAĞIMSIZ FİLİSTİN'E DESTEK

Ülkesinin Kudüs konusunun çözümünde Birleşmiş Milletlerin ilgili kararları ve uluslararası toplumun fikir birliğini desteklediğine dikkati çeken Lu, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin'i desteklediklerinin de altını çizdi.

"MÜZAKERELER EN KISA SÜREDE BAŞLASIN"

İsrail ve Filistin arasındaki müzakerelerin en kısa sürede başlamasını umduklarını dile getiren Sözcü, Filistin meselesinin, tüm taraflarıyla, adil ve tamamen çözülmesini teşvik ettiklerini söyledi.

DÜN TOPLANAN ZİRVEDEN TARİHİ KARAR ÇIKMIŞTI

ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesinin ardından İİT üye ülkeleri İstanbul'da İİT Olağanüstü Zirvesi'nde bir araya gelmişti.

Zirvede, "Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'ni tanıdığımızı teyit ediyoruz." açıklaması yapılarak, tüm dünyaya Doğu Kudüs'ü Filistin Devleti'nin işgal altındaki başkenti olarak tanıma çağrısı yapılmıştı.
Kaynak: AA