Çin'deki Depremden Son Görüntüler

Çin'deki Depremden Son Görüntüler

2008 Pekin Olimpiyatları'nın Yapılacağı Çin, 7.8 Büyüklüğündeki Depremle Tarihinin İkinci Büyük Deprem Felaketini Yaşıyor. Türkiye Saatiyle 09:28'de Yerel Saatle 14:28'de Oluşan 7,8 Büyüklüğündeki Depremdeki Ölü Sayısı ile İlgili Farklı Açıklamalar Geliyor. 20 Saniye Süren Depremde Ölü Sayısı 10 Bine Yaklaştı Ancak Resmi Rakamlara Göre Ölü Sayısı 8 Bin 533. Yaralı Sayısı İse 10 Binden Fazla.

Çin'deki Depremden Son Görüntüler

2008 Pekin Olimpiyatları'nın yapılacağı Çin, 7.8 büyüklüğündeki depremle tarihinin ikinci büyük deprem felaketini yaşıyor. Türkiye saatiyle 09:28'de yerel saatle 14:28'de oluşan 7,8 büyüklüğündeki depremdeki ölü sayısı ile ilgili farklı açıklamalar geliyor. 20 saniye süren depremde ölü sayısı 10 bine yaklaştı ancak resmi rakamlara göre ölü sayısı 8 bin 533. Yaralı sayısı ise 10 binden fazla.

Depremin merkez üssü olan Sichuan eyaletinin merkezi Chengdu'nun 100 kilometre kuzeybatısındaki 111 bin nüfuslu Wenchuan'a yakın bölgede çok sayıda evin çökmesinden dolayı ölü sayısının artmasından korkuluyor. Çin Başbakanı Wen Jiabao, bölgeye ulaştı ve enkaz çalışmalarına katıldı. Enkaz altında kalanları kurtarmak için yılmadan, durmadan çalışılması gerektiğini söyleyen Wen, kaşısında çaresizlikten ağlayan halka, ''Takviye ekipler geliyor. Sabredin.'' dedi. Çin Başbakanı ayrıca göçük altındakilere seslenerek dayanmalarını söyledi. Dujianyang'daki Juyuyan Orta Okulu'nun enkazını da gezen Başbakan enkaz altındaki 900 öğrenciyi kurtarma çalışmalarını yerinde gördü. Geceye rağmen süren çalışmalarda 50 öğrencinin kurtarıldığı bildirildi ancak diğer detaylar hakkında bilgi verilmedi.

Eyaletin Shifang bölgesinde bulunan iki kimyasal fabrika tamamen yıkıldı. 80 ton sıvı amonyağın sızdığı fabrikaların enkazından 6 binden fazla kişi kurtarıldı. Burada yüzlerce insanın yıkılan okullar, fabrikalar ve çeşitli iş yerlerinin altında kaldığı bildiriliyor.

Eyalete bağlı otonom bölge olan 161 bin nüfuslu Beichuan Qiang'daki evlerin yüzde 80'inin yıkıldığı bildirildi. Buradaki 8 okul çöktü. Güvenlik nedeniyle kapatılan Chengdu havaalanında uçuşlar serbest ancak dışarıdan gelen yolcu uçaklarına müsaade edilmiyor. Çin'in resmi haber ajansı Xinhua, yerin 10 kilometre altında oluşan deprem nedeniyle bölgedeki ulaşım hatlarının büyük hasar gördüğünü duyurdu. 300 artçı oldu ve devam ediyor. Gece deprem olabileceğine ilişkin yetkililer bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Uzmanlar son felaketin, 1976'da 240 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Tangshan depremiyle aynı özellikler taşıdığını, ancak bu seferki sarsıntının merkez üssünün daha kırsal bir bölgede olduğunu bildiriyor. 2003'te batıdaki Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin Bachu kasabasında meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde 268 kişi ölmüştü.

Televizyonlar, halkın deprem esnasında ne yapmaları gerektiği yayını yapıyor. Televizyonlarda ölü ya da yaralı sayısı hakkında saatler sonra bilgi verildi. Televizyon haberlerinde halkın sakin olması gerektiği belirtilirken, kan ve ölü görüntülerine yer verilmiyor. Çin'deki Türkler de oluşturdukları Turks in China grubuyla, deprem sebebiyle ihtiyaç olması durumunda üyelerinin kan bağışına hazır olduğunu bildirdi. Ayrıca deprem nedeniyle nesli tükenmekte olan 160 pandadan da haber alınamıyor.