Çin'de Taksimetreler Her Müşteriye Fatura Yerine Geçen Fiş Veriyor

1 Milyar 300 Milyondan Fazla İnsanın Yaşadığı Çin’de Eyaletlerindeki Taksiler, Tüm Müşterilerine Fiş Vermekle Yükümlü. Taksimetrelerde Bu Amaçla Kullanılan Ve Vergi Kaçırmayı Engelleyen Basit Bir Düzenek Bulunuyor. Gidilen Yere Varıldığında Taksimetre Kapanıyor Ve Fiş Müşteriye Veriliyor. F...

Çin'de Taksimetreler Her Müşteriye Fatura Yerine Geçen Fiş Veriyor

1 milyar 300 milyondan fazla insanın yaşadığı Çin’de eyaletlerindeki taksiler, tüm müşterilerine fiş vermekle yükümlü. Taksimetrelerde bu amaçla kullanılan ve vergi kaçırmayı engelleyen basit bir düzenek bulunuyor. Gidilen yere varıldığında taksimetre kapanıyor ve fiş müşteriye veriliyor. Fişin üzerinde fiyat, tarih, gidilen yolun kaç kilometre olduğu, yolculuğun kaç dakika sürdüğü, yol boyunca yapılan beklemelerin toplam süresi, taksinin kalkış ve varış saatleri yazılı olduğu gibi, taksi şirketinin bağlı olduğu şirketin adı ve telefon numarası ve taksinin plaka bilgileri de yer alıyor. Bu da müşterinin takside herhangi bir şey unutması durumunda hemen şirketle iletişime geçip takside unutulan eşyasına ulaşmasını kolaylaştırıyor. Müşteri gerektiği zaman şirket merkezini arayıp şikayetini de dile getirebiliyor.

MÜŞTERİNİN ALMADIĞI FİŞLER SATILIYOR

Müşteri taksiye bindiğinde açılan taksimetre otomatik olarak müşteriye hoş geldin deyip, ¨Pekin Taksi¨ şeklinde selamlıyor. Her taksinin ön tarafında müşterinin rahatlıkla görebileceği biçimde, taksiyi kullanan şoförün fotoğrafının, adının ve sicil numarasının olduğu bir levha da bulunuyor.Taksi fişleri, işsiz insanlara ekmek kapısı açıyor. Müşterilerin almadığı fişler, taksi şoförleri tarafından biriktiriliyor ve fiş satıcılarına satılıyor. Bu fişler, ay sonu masraf listesini kabartmak isteyen, özellikle de beyaz yakalılar tarafından pazarlık yapılarak satın alınıyor.

ÇİN’DE RESTORAN FATURALARI DA `ÖDÜLLÜ`

Çin’de restoranlarda yemek yedikten sonra alınan faturaların sağ üst köşeleri kazı-kazan şeklinde düzenlenmiş. Bu kısım kazındığında ya “teşekkür ederiz¨ yazısı çıkıyor ya da para ödülü kazanılıyor. Bu sistem herkesin restoranlardan fatura almasını teşvik ediyor ve vergi kaçırmayı güçleştiriyor.